Pat Metheny – zapowiedź

An Evening With Pat Metheny we Wrocławiu

Good Taste Production oraz Jazztopad Festival zapraszają na koncert An Evening with Pat Metheny, podczas którego Pat Metheny zaprezentuje utwory z całego swojego muzycznego dorobku. Już 3 listopada 2017 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w ramach Jazztopad Festival Before Party 2017!Nadchodząca trasa koncertowa jest dla gitarzysty kontynuacją artystycznych poszukiwań. Sam przyznaje:

„W ciągu ostatnich kilku lat pracowałem według określonego scenariusza: napisać muzykę, nagrać płytę, zagrać trasę koncertową. Chciałem tym razem nieco go zmienić. Mam dużo muzyki z ubiegłych lat, którą rzadko grywałem, dlatego pomyślałem, że to będzie bardzo zabawne i interesujące, aby zebrać grupę muzyków, którzy mogliby zagrać wszystko to, co zrobiłem wcześniej, i być może rozwinąć to w jeszcze innym kierunku”.

Tak w ubiegłym roku były zapowiadane podobne koncerty w Japonii…

Na scenie artyście towarzyszyć będzie jego długoletni współpracownik, perkusista Antonio Sánchez.

„Antonio jest zawsze niesamowity. Jest jednym z najlepszych perkusistów wszechczasów i to, że byliśmy w stanie tyle lat razem pracować, jest czymś naprawdę wyjątkowym dla nas obu. Jestem bardzo dumny ze wszystkich jego ostatnich sukcesów związanych z filmem Birdman. Muzyka Antonia do oskarowego filmu Alejandra G. Iñáritu była nominowana do Złotego Globu i Grammy 2016, a także dziesiątek innych nagród na całym świecie” – mówi Pat Metheny.

Basistka Linda May Han Oh była wyjątkowo aktywna na nowojorskiej scenie w ciągu ostatnich kilku lat. Występowała z wieloma najważniejszymi muzykami w środowisku. Pat Metheny opisuje pracę z nią w ten sposób:

„Uwielbiam śledzić nowych muzyków w mieście i wychodzę często, aby sprawdzić, co robią. Gdy po raz pierwszy usłyszałem Lindę, natychmiast znalazła się na szczycie mojej listy kandydatów. Ma wszystko to, czego szukam w artystach: świetne poczucie rytmu i ogromną wyobraźnię. Ale najważniejszą rzeczą, której zawsze szukam u każdego muzyka, jest zdolność komunikacji – nie tylko z innymi muzykami, lecz także z publicznością. Linda to ma. Kiedy się spotkaliśmy, wspólne granie przychodziło nam z łatwością. Powiedziała mi jak duży wpływ na nią jako młodego muzyka miała moja płyta Question and Answer i kilka innych, co jest niezwykle satysfakcjonujące dla mnie. Jestem bardzo podekscytowany za każdym razem, kiedy mam okazję grać z Lindą”.

Dopełnieniem zespołu jest brytyjski pianista Gwilym Simcock, jeden z najlepiej zapowiadających się pianistów z Wielkiej Brytanii.

„Po raz pierwszy usłyszałem o Gwilymie kilka lat temu podczas wycieczki do Londynu, gdy dał mi on swoją debiutancką płytę, jednocześnie wspominając, że zainteresował się tą muzyką po wysłuchaniu jednej z moich pierwszych płyt. Była to jedna z bardziej pochlebnych rzeczy, jaką muzyk może usłyszeć. Kiedy wysłuchałem jego płyty, natychmiast stałem się jego fanem. Gwilym jest jednym z najlepszych pianistów, jakich znam. W 2014 roku zostałem w Londynie po koncercie, tak abyśmy mogli wspólnie pograć. Planowane kilka godzin zamieniło się w całe popołudnie grania. To, co udało nam się osiągnąć w tym czasie, było absolutnie niesamowite. Tego rodzaju komunikacji i łatwości gry z innym muzykiem doświadczyłem tylko kilka razy w życiu. Jestem podekscytowany możliwością współpracy z nim. Wydaje się, że mamy ogromny potencjał, by rozwinąć naprawdę unikatowy sposób wspólnego grania” – mówi Pat Metheny.

Pat Metheny już w wieku 15 lat zaczął regularnie współpracować z najlepszymi muzykami jazzowymi w Kansas City. Dzięki temu już w niezwykle młodym wieku zdobył cenne doświadczenie estradowe. Artysta po raz pierwszy wystąpił na międzynarodowej scenie jazzowej w 1974 roku. Rok później, wraz z wydaniem swojego pierwszego albumu Bright Size Life, na nowo odkrył dla nowego pokolenia wykonawców tradycyjne jazzowe brzmienie gitarowe. Pat Metheny wciąż przedefiniowuje gatunek, wykorzystując w swojej muzyce nowe technologie. Stale pracuje nad rozwojem improwizacji i potencjału dźwiękowego swojego instrumentu.

Na przestrzeni lat artysta występował m.in. z Stevem Reichem, Ornettem Colemanem, Herbiem Hancockiem czy Davidem Bowiem. W twórczości Pata Metheny’ego odnajdujemy zarówno kompozycje na gitarę solo, małe zespoły, instrumenty elektryczne i akustyczne, jak i duże orkiestry. Artysta zdobywa niezliczoną ilość głosów w rankingach jako „najlepszy gitarzysta jazzowy”. Jest laureatem 20 nagród Grammy w różnych kategoriach. Większość swojego życia spędził w trasie koncertowej – często grał ponad 100 koncertów rocznie.

Narodowym Forum Muzyki  we Wrocławiu. Szczegółowe informacje można również znaleźć na FB – strona wydarzenia. Bilety w cenach: 299 zł (strefa A), 199 zł (strefa B), 149 zł (strefa C), 99 zł (strefa D) dostępne na  www.goodtaste.bilety24.pl, www.bilety.nfm.wroclaw.pl oraz w kasie NFM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.