Siesta Festival 2018 – zapowiedź cz. 1

W dniach 19-22 kwietnia 2018 roku Gdańsk zamieni się w stolicę miłośników kultury luzofońskiej, kabowerdyjskiej, jazzu i muzyki świata – w ten weekend właśnie w Filharmonii Bałtyckiej oraz w klubie Stary Maneż odbędzie się już ósma edycja festiwalu Siesta, prowadzonego przez autora muzycznej audycji o tej samej nazwie, Marcina Kydryńskiego.

Fabia Rebordao

I tak: niezwykle popularne, magiczne Noce Fado będą należały w tym roku do Fabii Rebordao. Entuzjaści otwartego, nie skonwencjonalizowanego fado nie mają dziś wątpliwości: obok bogiń Marizy i Any Moury to właśnie Fabia staje się najciekawszą, odważnie poszukującą artystką gatunku. Już jako piętnastolatka zakochała się w fado słuchając Amalii Rodrigues. W Lizbonie, gdzie się urodziła nie sposób jednak nie chłonąć także innych luzofońskich brzmień. Fabia od zawsze wielbiła kabowerdyjską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną. Pierwszy album – wydany w 2011 roku A Oitava Cor – zapowiedział przełom na scenie młodego fado. Ogromny, głęboki głos i otwartość na inne style zbliża ją do Marizy. Diva gościła zresztą Fabię na scenie podczas kilku swoich koncertów w Europie. Pomogła jej w karierze. Debiutantka pojawiła się również, bagatela, w nowojorskiej Carnegie Hall.  

Fabia sama zaczęła komponować. Jej muzyka jest oryginalna, inna. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando – ten sam, który odpowiada w dużej mierze za światowy sukces Lury – swoją drogą jak ten świat ładnie się układa…. To z nim współtworzyła część piosenek na swoją drugą płytę Eu, która uczyniła Rebordao najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej. Dziś w przerwach między koncertami na scenach całego świata śpiewa regularnie w klubie Casa da Linhares, u stóp Alfamy, nad rozległym Tagiem.

Fabia Rebordao po raz pierwszy odwiedzi Polskę i podczas Siesta Festival 2018 wystąpi aż trzykrotnie – 19, 20 i 21 kwietnia o godz. 22:00 w Filharmonii Bałtyckiej na specjalnych Nocach Fado.

Tito Paris

Drugą gwiazdą festiwalu będzie współtwórca sukcesu sławnej Cesarii, niezwykle popularny na świecie Tito Paris, który po raz pierwszy w Polsce wystąpił na Siesta Festival 2012. Tito Paris to jeden z najbardziej charakterystycznych głosów muzyki świata, wraca na scenę Siesty po kilku latach nieobecności, aby zaprezentować swój najnowszy długo wyczekiwany, bo aż 15 lat, album pełen koladeiry, morny i słońca. Tito to pieśniarz, kompozytor, multiinstrumentalista. Pochodzi, jak i Cesaria Evora, z Mindelo. Zafascynowany muzyką słynnego Luisa Moraisa sam nauczył się grać na klarnecie, by zbliżyć się do sztuki swojego mentora. Jego pierwszym, mistrzowskim instrumentem pozostaje jednak gitara. Swą pierwszą płytę Fidjo Malguado nagrał w roku 1978.

Mając lat dziewiętnaście przeniósł się, jak wielu mieszkańców Wysp, do Lizbony i od tamtej pory jest w wiecznym ruchu. Mieszka w Portugalii, w Angoli, na Cabo Verde. Koncertuje na całym świecie. Śpiewa głosem przejmującym, szorstkim i leczniczym zarazem. W tym głosie jest zgoda na utratę dawnego życia w małym kraju z fal, piasku i wiatru. Ale jednocześnie wieczna za nim tęsknota. Nagrywa niestety bardzo niechętnie. W ostatnich dwóch dekadach nieomal wyłącznie podczas koncertów. Album Mim e Bo, wydany wiosną 2017 jest pierwszą studyjną płytą po Guilhermina (2002).

Muzyka Tito Parisa zabrzmi na Siesta Festival w sobotę 21 kwietnia o godz. 17:00 i 20:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej.

Marta Gomez

Marta Gomez ukończyła z wyróżnieniem słynny Barklee Collage of Music w Bostonie. Kilkukrotnie była nominowana do Latin Grammy, a w 2014 otrzymała tę nagrodę za płytę Coloreando. Jej dyskografia obejmuje już 7 albumów i rzeszę kompilacji z najlepszą muzyką z Ameryki Południowej, znalazła się też na jednej ze składanek Siesta wydanych w naszym kraju. Marta Gomez łączy bowiem w swej twórczości karaibskie rytmy, andyjskie melodie pełne wiatru i nostalgii, rodzime-kolumbijskie brzmienia i boliwijskie tańce z jazzem i popem w jedną, fenomenalną całość – trochę jak współczesny Kolberg, zbiera tradycyjne pieśni, uczy się rytmów, słucha odchodzących mistrzów, inspiruje się (nimi) – powiedział o Gomez Marcin Kydryński, dyrektor artystyczny Siesta Festival w Gdańsku.

W swoich utworach Gomez wiąże piękno rytmu i melodii z zachwycająco czułym głosem i wspaniałym, niebanalnym tekstem. Inspiruje się literaturą Federico Garcii Lorki – poświęciła mu jeden z najpiękniejszych albumów muzyki świata El Corazon y el Sombrero. Z kolei za utwór o Isabel Allende otrzymała prestiżową nagrodę SIBL Project w L.A. Mimo kojącego piękna kompozycji wielokrotnie artystka podejmuje w swej twórczości tematy ważne, trudne, konieczne. To kolejna po Souad Massi i Angelique Kidjo artystka na festiwalu Siesta, która zostawia po sobie ten świat odrobinę lepszym.

Marta Gomez wystąpi na Siesta Festival, w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek 20 kwietnia o godzinie 20:00.

Take 6

Nie ma takiej drugiej grupy na świecie. Gdyby mieszkali razem, to trofea i nagrody musieliby trzymać w garażu, bo żadna półka nad kominkiem nie wytrzymałaby takiego ciężaru: 10 statuetek Grammy, 10 Dove Awards, czyli najlepsi w Gospel Music, siedem razy z rzędu tytuł najlepszej jazzowej grupy wokalnej (Best Jazz Vocal Group). Do tego dwukrotnie NAACP, BRE i masa innych wyróżnień, nagród, i całe ściany wielokrotnie złotych płyt… Swoje 25-lecie działalności artystycznej obchodzili od nowojorskiego Blue Note po Montreux Jazz Festival, przez obie Ameryki, Azję, Australię do Europy i z powrotem. Czas już najwyższy, by zawitali na taki skromny, weekendowy festiwal do Gdańska. 

Skąd ich znamy? Zewsząd! Z płyt Elli Fitzgerald, Steviego Wondera, Lionela Richie, Raya Charlesa, Ala Jarreau, Branforda Marsalisa, Patti Austin, Queen Lattifah, k.d. land…, z filmowych ścieżek głośnych hollywoodzkich produkcji, z płyt, rozgłośni radiowych. Każdy, komu muzyka jest bliska spotkał się z tymi sześcioma dżentelmenami nie raz, ale w jedno, coraz bliższe już niedzielne kwietniowe popołudnie wystąpią na Siesta Festival tylko dla nas, tak blisko, jak tylko się da, tak długo, jak tylko będzie można. Z Alabama’s Oakwood College w Hunsville, skąd zaczynali, przez najważniejsze sceny muzyczne na świecie, gale Oscarów, Grammy, koncerty dla Prezydentów mocarstw do ślicznej, niemal kameralnej sali koncertowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku!

W niedzielę 22 kwietnia o godzinie 19:00, w Filharmonii na Ołowiance, do której można dojść, dojechać, dopłynąć promem, przejść kładką, wystąpi jedna z największych muzycznych gwiazd świata – grupa wokalna Take 6.

Więcej informacji o Siesta Festival 2018 już wkrótce.

2 thoughts on “Siesta Festival 2018 – zapowiedź cz. 1

    1. Cierpliwie czekamy na kolejne ogłoszenia… Wtedy pojawi się zapowiedź cz.2 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.