Młyn Jazz Festival 2019 – zapowiedź cz. 1

W dniach 4-6 lipca 2019 roku w Wadowicach odbędzie się 9. edycja Młyn Jazz Festival organizowanego przez fundację Pozytywnie Nakręceni Kulturą. Na scenie plenerowej zlokalizowanej na terenie Młyn Jacka Hotel & Spa występują ostatnio międzynarodowe gwiazdy. W ubiegłym roku festiwal gościł Eliane Elias, Marcusa Millera, Vijay Iyer Sextet, Patti Austin, Melody Gardot, Kandace Springs, Katie Melua, Jamiego Culluma (nasze fotorelacje można obejrzeć tu). W pierwszej części zapowiedzi krótko przedstawiamy artystów, którzy wystąpią w czwartek i piątek, aczkolwiek wciąż czekamy na jeszcze jedno ogłoszenie…
EDIT: W związku z informacją o stanie zdrowia Freddy Cole’a organizatorzy poinformowali 31 maja, że występ artysty w dniu 4.07.2019 podczas Młyn Jazz Festival został odwołany. Zamiast niego pojawi się Raul Midón.

Joss Stone

Joss Stone – nazywana “białą Arethą Franklin” – to prawdziwie wolny duch. Brytyjska piosenkarka i autorka tekstów, od dzieciństwa zauroczona muzyką soul, wiedzie swoje muzyczne życie niezależnie od ograniczeń narzucanych przez wytwórnie. Poważną karierę wokalną rozpoczęła w wieku 13 lat, wygrywając telewizyjne show BBC “Star Of The Night” dzięki przebojom Arethy Franklin, Whitney Houston i Donny Summer. Trzy lata później nagrała debiutancki album The Soul Sessions (2003), który do dziś został sprzedany w ponad 5 mln. egzemplarzy i w samej Wielkiej Brytanii pokrył się potrójną platyną. Skończywszy lat dwadzieścia, miała już na koncie 3 płyty długogrające o kilkumilionowych nakładach, 2 nagrody Brit Awards (w 2005 roku jako najlepsza brytyjska wokalistka i najlepszy brytyjski wykonawca muzyki wielkomiejskiej – Urban Music) oraz 1 Grammy (najlepsze wykonanie utworu r’n’b przez duet lub grupę wokalną – za Family Affair zaśpiewane z Johnem Legend i Van Huntem w 2007), nie mówiąc już o współpracy z takimi artystami jak Santana, Mick Jagger, Annie Lennox, Herbie Hancock, Sting, Elton John, Jeff Beck, Lemar czy Bono. Charakterystyczny wokal Joss można też usłyszeć na albumie SuperHeavy, którego nagranie było pomysłem Micka Jaggera i Dave’a Stewarta (ex-Eurythmics). Wokalistka, dysponująca kontraltem i mezzosopranem, podążą własną ścieżką, penetrując rozmaite gatunki muzyki, choć wiodącym pozostają wciąż soul i rhythm’n’blues. Niezależność od panujących trendów potwierdzają jej dwa ostatnie wydawnictwa: Water For Your Soul (2015) – łączący te gatunki nie tylko z reggae i hip-hopem, ale też z muzyką gospel, irlandzką i hinduską oraz Project Mama Earth (2017), które powstało we współpracy z międzynarodowym składem muzycznym i przyniósło mieszankę soulu z funkiem i tętniący afro-popem. Od 2014 roku Joss realizuje ambitny projekt zatytułowany Total World Tour, w ramach którego ma zaśpiewać we wszystkich krajach na całym świecie – odwiedziła ich już blisko 180, w tym również Koreę Północną (koncert w barze) oraz Syrię (nielegalnie przekraczając granicę).


Joss Stone wystąpi na scenie Młyn Jazz Festival w dn. 5 lipca 2019 roku.

Peter Cincotti

Peter Cincotti nauczył się grać na fortepianie w tym samy czasie, co chodzić i mówić. Można powiedzieć, że jest to nieodzowny element jego życia. Urodził się i wychował w Nowym Jorku, gdzie za dnia uczęszczał do szkoły, a nocami grał w klubach na Manhattanie. Legendarny producent muzyczny Phil Ramone umożliwił muzykowi nagranie debiutanckiego albumu dla słynnej firmy Concord. Sukces płyty doprowadził Petera na deski takich sal koncertowych jak nowojorska Carnegie Hall, paryska L’Olympia czy londyńska Queen Elizabeth Hall. Jako kompozytor Cincotti umiejętnie żongluje gatunkami i miesza wpływy, a jego wokal niezwykle ciepło scala się z chwytliwą muzyką, choć osobiście twierdzi, że najważniejsza jest piosenka z duszą, w którą wpleciona jest opowieść, a nie sam głos czy dźwięk fortepianu. Wydał jedynie 5 albumów długogrających, jednak nie koncentruje się jedynie na nagrywaniu płyt i koncertowaniu. ​W 2012 roku wraz z siostrą Pią Cincotti napisali i wyprodukowali musical How Deep Is the Ocean? z muzyką i tekstami Petera. Jest również współkompozytorem muzyki do włoskiego filmu “Le Leggi Del Desiderio(2014). Zagrał epizodyczne role w filmach “Spiderman 2” (kogóż by innego jak nie pianistę) oraz “Beyond The Sea” (pomagając również przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do tego filmu), pojawił się również w trzecim sezonie “House Of Cards”, śpiewając piosenkę w duecie z Kevinem Spacey, grającym prezydenta USA. 


Peter Cincotti wystąpi na scenie Młyn Jazz Festival w dn. 5 lipca 2019 roku.

Raul Midón

„No to ja już nie mam tu nic do roboty” – powiedział Herbie Hancock, gdy Raul zaśpiewał solo w I Just Called To Say I Love You na płycie Herbiego Possibilities (2005). A przecież mistrza zadziwić muzykalnością nie jest łatwo. Wybór utworu był zapewne nieprzypadkowy. Raul Midón często składa hołd niewidomym muzykom, takim jak Stevie Wonder. Nic w tym dziwnego – sam od urodzenia należy do tej grupy artystów. Raul poznał gitarę w szkole i okazał się genialnie utalentowany. Gdy skończył uniwersytet w Miami, nagrywał chórki i partie gitary dla wielkich gwiazd muzyki latynoskiej: Shakiry, Julio Iglesiasa, Alejandro Sanza czy Jose Feliciano. Z Shakirą objechał cały świat, ale już wtedy miał pomysł na własne kompozycje. Przeniósł się do Nowego Jorku i w 2005 roku, na autorskiej płycie State of Mind gościł już swojego mistrza – Stevie Wondera. Kolejne płyty i gościnne występy ugruntowały pozycję Raula jako młodego geniusza – odkrywczego gitarzysty, kompozytora przebojowych piosenek i muzyka o jazzowej swobodzie w harmonii i improwizacji. Do legendy przeszła jego interpretacja klasyku Coltrane’a Giant Steps, tradycyjnie już sprawdzianu dla kunsztu i warsztatu jazzowego muzyka. Album Synthesis wyprodukowany przez Larry’ego Kleina i kolejny Don’t Hesitate, gdzie gościnnie pojawili się Dianne Reeves, Lizz Wright, Richard Bona i Marcus Miller, przyniosły Raulowi zasłużoną światową sławę. Przedostatni – Bad Ass and Blind wydany w 2017 roku – został nominowany do Grammy w kategorii „Najlepsza wokalna płyta jazzowa”. Choć nazwanie Raula jazzowym wokalistą byłoby, z całym szacunkiem dla tego gatunku, rażącym niedopowiedzeniem – On tworzy nową muzyczną rzeczywistość.

Laboratorium

Jazz-rockowe Laboratorium w przyszłym roku świętować będzie 50-lecie istnienia. Krakowska grupa została reaktywowana w 2006 roku przez dwa filary – Janusza Grzywacza i Marka Stryszowskiego. Pomimo tak długiej historii ma na koncie raptem 8 albumów studyjnych, ale za to jakich… Quasimodo  (1979) należy do kanonu polskiego jazzu, w latach 70. była stalym bywalcem najbardziej znaczących polskich festiwalów jazzwoych, a i znajdziemy w historii grupy takie okresy, kiedy koncertowała więcej zagranicą niż w Polsce. Laboratorium zaczynało od eksperymentalnej muzyki akustycznej, później Grzywacz coraz częściej fortepian zastępował syntezatorami, Stryszowski przerzucił się na wokalizy a la Urszula Dudziak, przyjęcie do składu Krzysztofa Ścierańskiego pozwoliło penetrować nowe obszary muzyczne. Najnowszy album – wydany po 32 latach – NOW (2018) to znakomity powrót polskich mistrzów fusion. Już pow wydaniu płyty grupą wstrząsnęła tragedia – w wypadku zginął znakomity perkusista Grzegorz Grzyb…


Laboratorium wystąpi na scenie Młyn Jazz Festival w dn. 4 lipca 2019 roku.

Anja Sei

Anja Sei to wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów związana z wrocławską sceną muzyczną. Zanim rozpoczęła solową działalność, występowała z zespołem Pajujo, z którym miała okazję supportować m.in. Kasię Kowalską, Kamila Bednarkiem, Krzysztofa Zalewskiego i Joss Stone. W 37. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej dotarła do półfinału, byłą również finalistką Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Ma na koncie EP-kę zatytułowaną Ocean (2019) zawierającą utwory na pograniczu popu i soulu z elementami muzyki etnicznej.


Anja Sei wystąpi na scenie Młyn Jazz Festival w dn. 5 lipca 2019 roku.

Szczegółowe informacje i aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu, jak również na stronie wydarzenia na FB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.