Musical Testimony – Jonas Reingold

Siedem śmiertelnych grzechów, siedem dróg do zwycięstwa,
siedem diabelskich ścieżek do nieba…*

JONAS REINGOLD – szwedzki basista rockowy, najbardziej znany jako członek grup The Flower Kings, The Tangent i Kaipa oraz lider Karmakanic (zaliczanych do nurtu symfonicznego progrocka). Brał również czynny udział w nagrywaniu wielu płyt szwedzkich zespołów powermetalowych, m.in.–. Ponadto, od kilku lat jest koncertowym basistą Steve’a Hacketta, a wcześniej współpracował z innymi wykonawcami z kręgu rocka i metalu progresywnego, takimi jak Tomas Bodin, Pär Lindh czy Pain Of Salvation.

Na pewno nie chcę pytać, którą ‘swoją’ płytę uważasz za najlepszą ani o płyty, które Cię zainspirowały. Nie zapytam również o płytę na imprezę ani na romantyczny wieczór 😉 

Album, który zabrałbyś na bezludną wyspę (zaczynamy raczej dość tradycyjnie, tak na rozgrzewkę) …
Wybrałbym Shadows And Light Joni Mitchell. To jest album koncertowy nagrany w 1979 roku przez wspaniały zespół, w skład którego wchodzili Joni, Jaco Pastorius, Michael Brecker, Pat Metheny, Lyle Mays i Don Alias. Wspaniałe improwizacje, znakomite piosenki, świetna współpraca fantastycznych muzyków i jedno z najlepszych nagrań basu w historii…

Album, który mógłbyś sobie zaserwować jako przysłowiową poranną kawę (małe przebudzenie, choć jednak nie trzęsienie ziemi, ale emocje powinny rosnąć)…

Kind Of Blue (1959) Milesa Davisa to narodziny cool jazzu [‘chłodny’ gatunek jazzu rozwinięty na przełomie lat 40. i 50. – przyp. red.], album melodyjny ze świetnymi improwizacjami i wspaniałymi utworami, fantastycznie nagrany, po prostu zupełnie wyjątkowy. Also Sprach Zarathustra (1896) – Richard Strauss był mistrzem aranżacji muzyki dla orkiestr smyczkowych, jego “niedochodzenie nigdy do rozwiązania” w części drugiej jest po prostu czystą magią, podobnie jak 4-5 minuta utworu, gdzie podaje nam rozwiązanie z kwintą w basie np. C/G [serdeczne podziękowania dla Jacka Szotta z zespołu Arlon za fachowe wsparcie teoretyczne – przyp. red.]. Po prostu genialne.

Album, w którego nagraniu miałeś swój udział, jednak po który sięgnąłbyś w ostatniej kolejności (żeby całość nie wypadła za słodko)…

Może Unfold The Future The Flower Kings (2002), bo choć to jest świetny kawałek symfonicznego rocka, ale zaprezentowany w bardzo szczególny sposób, metrum 6/8 na Unfold The Future jest naprawdę wyjątkowe w progresywnym świecie [fakt, mało kto gra tak, jak czasami Emerson, Lake & Palmer – przyp. red.]

Album, z gatunku tych niedoścignionych ideałów, w ponownym nagraniu którego wziąłbyś udział bez zastanowienia (takie płytowe Marchewkowe pole czyli wszystko się może zdarzyć) …

Are You Experienced Jimi Hendrix Experience (1967) to pierwszy prawdziwie gitarowy album rockowy, na pograniczu bluesa i hard rocka, z zakręconym basem i perkusją. Mieć w tym udział, to byłoby coś.

Album, którego nie chciałeś słuchać wczoraj, ale chętnie posłuchasz jutro (szczerze wyznaję winy swoje) …

Tales From A Topographic Ocean Yes (1973) oferuje znakomity rock symfoniczny na pograniczu. Słychać tam, że oni rzeczywiście byli pod wpływem Return To Forever i Mahavishnu Orchestra.

Album, który w szczególny sposób Cię zaskoczył (Zdziwienie, zaskoczenie to początek zrozumienia. To specyficzny i ekskluzywny sport i luksus intelektualistów.”**)

Debiutancki album Yngwie Malmsteena Yngwie Malmsteen’s Rising Force (1984) naprawdę rzuca mnie na kolana. Jego brzmienie jest tak oryginalne i pełne życia, shredding to tylko drobny element całości, i to raczej barwa dźwięków i liryzm czynią jego muzykę odmienną od innych.

(na koniec możesz pofantazjować, ile dusza zapragnie) Album marzeń nagrałbyś z …
Joni Mitchell… Z nią cokolwiek…

Przesłuchiwał: Marek ‘Grendel’ Śmietański

*) Parafraza początku utworu Moonchild Iron Maiden z płyty Seventh Son of A Seventh Son (1988);
**) Cytat z Buntu mas (1929) hiszpańskiego filozofa i pisarza Jose Ortegi y Gasseta.

Inne wywiady z cyklu Musical Testimony można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.