XIX. edycja Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival 2021

Program festiwalu (karnet 199 PLN)

23 września (bilety 49 PLN)
– 19.00 Artur Dutkiewicz Trio
– 20.30 Yarosh Organ Trio feat. Dominik Wania

24 września (bilety 49 PLN)
– 19.00 Apostolis Anthimos Quartet
– 20.30 Krystyna Stańko Trio

25 września (Bilety: 89 PLN)
– 18.00 Adam Makowicz
– 20.00 Marc Copland Trio

26 września (Bilety: 89 PLN)
– 18.00 Jeremy Pelt Quintet
– 20.00 Matthew Halsall

Matthew Halsall

Pierwsza wizyta trębacza z Manchesteru w Polsce! Aktywny bandleader z ekspresywną techniką gry modalnej od kilkunastu lat wyznacza kierunek wyspiarskiego jazzu. Muzyka z południowych stron Anglii pełna międzynarodowych inspiracji. Koncerty Halsalla budzą wielkie emocje wśród miłośników nagrań Milesa z lat 50., na czele z Kind of Blue. Założyciel wytwórni Gondwana Records zaprezentuje kompozycje ze swojego ostatniego albumu Salute to the Sun, na którym przenosi nas w świat, w którym harmonia muzyki z naturą jest absolutnie niepowtarzalna.

’Kind of Blue’ meets Cinematic Orchestra…

[Time Out]

Zespół: Matthew Halsall – trąbka, Maddie Herbert – harfa, Matt Clife – saksofon&flet, Gavin Barras – bass Liviu Gheorghe – piano Alan Taylor & Jack McCarthy – perkusje

Jeremy Pelt Quintet

Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy Pelt to jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat, rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band. Jako lider, Pelt nagrał dziesięć płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych. Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremy’ego w the Wall Street Journal. Przez pięć lat z rzędu Downbeat Magazine i Jazz Journalist Association tytułował Pelta wschodzącą gwiazdą trąbki.

Marc Copland Trio

Pianista  i kompozytor Marc Copland jest jednym z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu. Będąc samoukiem zbierał doskonałe recenzje i rekomendacje; jego zamysł harmoniczny i żarliwość swingu oraz melodyka bluesa tworzyły charakterystyczne brzmienie. Muzyk i producent Bob Belden komplementował pianistę jako „jednego z najbardziej wyrafinowanych i dobrze rozwiniętych pomysłów na ruch harmoniczny”. Jego standardowe Marc Copland Trio uchodzi za jeden z najciekawszych zespołów akustycznego jazzu, a styl pianisty porównywany jest często z wirtuozerią pianistyki Keith Jarretta. Amerykańska prasa muzyczna określa artystę jako „ king of harmony” gloryfikując kunszt i wirtuozerię pianisty. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje kilkadziesiąt albumów, w nagraniu których udział wzięli m.in. Gary Peacock, Randy Brecker, Bob  Berg, Kenny Wheeler, Joe Lovano, Michael Brecker. Największym uznaniem cieszą się nagrania i koncerty, które Marc Copland realizuje z autorskim trio (z basistą Drew Gressem oraz perkusistą Joey’em Baronem). Przez wiele sezonów pianista współtworzył legendarny John Abercrombie kwartet. (źródło: jazz.pl)

Adam Makowicz

Urodził na Zaolziu w 1940 roku. W 1946 roku zamieszkał w Rybniku i to właśnie tam odebrał pierwszą edukację muzyczną. W wieku 15-lat, słuchając audycji radiowej „Music USA-Jazz Hour”, zainteresował się muzyką jazzową. Ta fascynacja była kluczowa dla rozwoju muzycznego Makowicza. Postawił on wszystko na jedną kartę, zrezygnował ze szkoły, przeprowadził się do Krakowa i postanowił zostać muzykiem jazzowym. W 1962 roku wspólnie z Tomaszem Stańko założył zespół Jazz Darings. W 1977 roku wyruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych. Do USA wrócił rok później i na stałe zamieszkał na nowojorskim Manhattanie. Występował z najwybitniejszymi jazzmanami świata, m.in. z Harbie Hancockiem, Georgiem Shearingiem, Jackiem DeJohnettem, Teddem Wilsonem. Ponadto pełnił funkcję solisty we wspólnych koncertach z wieloma orkiestrami o światowej sławie. W repertuarze Makowicza znajdują się zarówno klasyczne utwory jazzowe, interpretacje jazzowe muzyki klasycznej, jak i swobodne improwizacje.

Krystyna Stańko Trio

W styczniu 2021 ukazał się nowy autorski album Fale, który artyści stworzyli w czasie pandemii. Do kompozycji Dominika i Piotra, wokalistka napisała teksty, opowiadające w poetycki sposób o szczególnym dla nas wszystkich czasie ostatnich miesięcy. Program jest nastrojowy, momentami zaskakujący, przepełniony  improwizacją, Krystyna Stańko oprócz warstwy wokalnej postanowiła sięgnąć po instrumenty perkusyjne. Fale miały swoją premierę koncertową online 12.12.2020 podczas Festiwalu Jazz Jantar.

Apostolis Anthimos Quartet

 

Apostolis Anthimos urodził się 25 września 1954 roku w Katowicach w rodzinie greckich imigrantów. Ceniony, wszechstronny gitarzysta i perkusista. Od 1971 roku do dnia dzisiejszego jest gitarzystą i perkusistą w zespole SBB, okrzykniętym najważniejszym rockowym zespołem półwiecza w Polsce. W latach 1972-73 pracował z Czesławem Niemenem (cztery albumy w Niemczech i Polsce, koncerty w całej Europie. W latach 80. dzielił czas pomiędzy pracę w Grecji (jako ceniony muzyk sesyjny) i w Polsce, gdzie występował m.in. z Tomaszem Stańko (projekty C.O.C.X., Lady Go czy Peyotl/Witkacy). Nagrał legendarną solówkę w utworze Paw zespołu Dżem. Współpracował także z grupami Krzak i Osjan. W 1994 roku nagrał swój debiutancki album w Nowym Jorku m.in. z muzykami Pat Metheny Group (Gil Goldstein, Jim Beard, Paul Wertico, Matthew Garrison). Nagrywa kolejne solowe płyty, dobrze przyjmowane na całym świecie – najnowsza, Parallel Worlds, prezentuje go głównie jako perkusistę. Jako kompozytor ma wkład w dorobek artystyczny zespołów SBB i Krzak, jego autorstwa jest także cały materiał, jaki prezentuje w swoich solowych projektach.

Artur Dutkiewicz Trio

Pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu” (Magazyn Jazz Forum 12/2012), Jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę, Bliski i Daleki Wschód, po Australię i Nową Zelandię. ​Urodził się w 1958 r. w Pińczowie. Jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.​ Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim, w Kwartecie oraz Duecie, ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.

Yarosh Organ Trio feat. Dominik Wania

Yarosh Organ Trio, czyli Przemysław Jarosz – perkusja, Tomasz Pruchnicki – saksofon, Kajetan Galas – organy Hammonda. Do swojego najnowszego projektu Progressive Synthesis zaprosili wybitnego pianistę Dominika Wanię. Jak w tekście do płyty napisał Adam Domagała „Jego solistyczne osiągnięcia na światowych estradach nikogo tu nie onieśmielają, a przeciwnie: wyzwalają nową energię, otwierają nowe drzwi, podsuwają nowe pomysły”. Swobodne improwizacje, luźne formy utworów i pełen wachlarz barw i odcieni to tylko niektóre z cech nowego repertuaru zespołu.

[oprac. na podstawie materiałów prasowych]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.