Sam przeciwko całemu światu. Historia Tupaca Shakura

Tupac Amaru Shakur jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci amerykańskiej oraz światowej sceny hip hopowej lat 90. XX wieku. Raper, poeta, wizjoner, aktor, świetny mówca i aktywista społeczny walczył z segregacją rasową poruszając tematy, które w ówczesnych czasach moglibyśmy określić tematami tabu w amerykańskiej przestrzeni publicznej.

Urodzony w 1971 roku syn członka Czarnych Panter i aktywistki BLA często zmieniał miejsce zamieszkania i szkoły, doświadczał dyskryminacji oraz biedy, co miało ogromny wpływ na jego późniejszą działalność artystyczną. Życie artysty możemy poznać na nowo dzięki książce „Tupac Shakur, Sam przeciwko światu” autorstwa Łukasza Skibińskiego wydanej przez wydawnictwo Novae Res.

„Tupac Shakur, Sam przeciwko światu” to pierwsza wydana w Polsce biografia Tupaca i bardzo szczegółowo przedstawia czytelnikowi kolejne etapy życia oraz kariery tego wybitnego rapera. Łukasz Skibiński wykonał kawał dobrej pracy i autor wyszedł naprzeciw fanom rapera oraz słuchaczy rapu. Kreśli nie tylko historię artysty, ale także pokazuje, co może zszokować wielu czytelników, jak wyglądała Ameryka lat 90. borykająca się z ogromnym problemem rasizmu, ubóstwa czy nierówności społecznych. Książkę czyta się bardzo dobrze i trudno się od niej oderwać. Dzięki publikacji postać rapera nabiera wyrazistości i jeszcze większego znaczenia, a każdy fan Tupaca, który chce bliżej poznać swojego idola koniecznie powinien sięgnąć po tę publikację. Jeśli natomiast twórczość Shakura jest wam obca, to książka Łukasza Skibińskiego pozwoli poznać rapera, aktora i poetę.

Kariera Tupaca nie trwała długo – zaledwie kilka lat. We wrześniu 1996 roku raper został postrzelony na ulicach Las Vegas i zmarł kilka dni później – 13 września 1996 roku w wieku zaledwie 25 lat. Był niezwykle wpływowym artystą, który zostawił po sobie spory dorobek artystyczny, a jego niepublikowane utwory ukazywały się na kolejnych pośmiertnych płytach. Tupac stał się także symbolem buntu, a jego głos był głosem całej społeczności, która nie zgadzała się z nierównościami rasowymi i społecznymi w Ameryce.

Kaze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.