ECM Warsaw Festival 2023

W dniach 22-25 listopada br. ponownie odbędzie się międzynarodowy festiwal muzyki i artystów kojarzonych z legendarną wytwórnią ECM Records. Festiwal miał swoją pierwszą odsłonę w 2019 roku, z okazji 50-lecia niemieckiej wytwórni. Obecna edycja będzie już czwarta i kolejny raz zawita w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Studenci UMFC będą mieli okazję spotkać się z wybranymi artystami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami w ramach prowadzonego od kilku lat przez uczelnię programu „Reach the Stars!”, w ramach którego muzycy reprezentujący najwyższy światowy poziom w swoich dziedzinach prowadzą mistrzowskie kursy.

Program ECM Warsaw Festival 2023

22 listopada, środa, godz. 19:00
Carolin Widmann “L’Aurore” – recital solowy (skrzypce)

Festiwal otworzy znakomita niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann. Działalność Carolin Widmann obejmuje wspaniałe koncerty muzyki klasycznej, nowe zamówienia napisane specjalnie dla niej, recitale solowe, szeroką gamę muzyki kameralnej i, coraz częściej, występy na instrumentach z epoki, włączając w to grę na skrzypcach. W ramach warszawskiego koncertu artystka zaprezentuje program w dużej części pochodzący z L’Aurore – siódmego albumu Widmann dla ECM New Series, wydanego w czerwcu 2022 roku, będącego jednocześnie jej pierwszą solową płytą na skrzypce dla tej wytwórni, z zapałem i wyobraźnią eksplorującą charakterystycznie szeroki zakres kompozycji. W tym fascynującym recitalu Widmann stara się udokumentować ekspresyjny potencjał skrzypiec w programie, który kończy się promienną relacją z Partity d-moll Jana Sebastiana Bacha. Solowy recital niemieckiej skrzypaczki zarejestrowany na albumie L’Aurroe obejmuje tysiącletnią historię muzyki, poczynając od antyfony Hildegardy z Bingen Spiritus sanctus vivificans vita do Trzech miniatur George’a Benjamina. Ta „mała encyklopedia” Widmann zawiera również kompozycje Eugène’a Ysaÿe i George’a Enescu, które wniosły nowe możliwości ekspresji dla instrumentu skrzypiec.

 

23 listopada, czwartek, godz. 19:00
Shai Maestro – recital solowy (fortepian)

Drugiego dnia festiwalu, w czwartek 23 listopada, na scenie pojawi się pianista Shai Maestro, zdecydowanie jeden z najzdolniejszych pianistów swojego pokolenia. Od czasu debiutu jego tria w 2011 roku Shai ukształtował silną i niepowtarzalną artystyczną tożsamość oraz wykazał się niesamowitą płynnością muzyczną. Portal All About Jazz napisał: „Słuchanie Shaia Maestro jest jak przebudzenie do nowego świata”. Shai Maestro zaczął grać na fortepianie w wieku pięciu lat, a po wysłuchaniu Keitha Jarreta i Oscara Petersona w wieku ośmiu lat muzyka improwizowana, a zwłaszcza jazz, stała się jego głównym punktem zainteresowania. Odrzucił oferty prestiżowych amerykańskich szkół muzycznych i w wieku dziewiętnastu lat dołączył do zespołu kontrabasisty Avishaia Cohena, aby, po kilku latach koncertowania z nim i Markiem Gullianą, przenieść się na nowojorski Brooklyn i w 2011 założyć własne trio, które zaznaczyło obecność jego wyjątkowego głosu w dzisiejszym świecie muzyki. Dzięki swoim ostatnim dwóm albumom wydanym dla ECM, wyprodukowanym przez Manfreda Eichera, Shai Maestro natychmiast stał się częścią grona słynnych pianistów jazzowych, którzy zdefiniowali katalog albumów ECM: Keitha Jarretta, Paula Bleya i Chicka Corei. Dzięki czystej formie improwizacji, radosnej interakcji, emocjom i energii Shai oraz jego obecny niezwykle zgrany kwartet grają muzykę bogatą we różne wpływy, które łączą się w jedyne w swoim rodzaju, rozwijające się, pełne energii koncerty i inspirujące nagrania. Najnowszy album Shaia Maestro pt. Human, który w dużej mierze został napisany i nagrany podczas pandemii Covid-19 i wydany w 2021 roku, jest niezwykle filmowy, wymagający, a jednocześnie przystępny i rozpoznawalny pod każdą emocją.

24 listopada, piątek, godz. 19:00
Bobo Stenson Trio „Sphere”

Trzeciego dnia ECM Warsaw Festival, w piątek 24 listopada, czeka nas nie lada gratka i rzadka okazja do obcowania z muzyką jednego z najwspanialszych pianistów naszych czasów, który przez lata współtworzy muzyczny idiom ECM Records, nagrywając od początkowych lat istnienia oficyny. Bobo Stenson to, jak pisze John Fordham w the Guardian, „jeden z najbardziej wyrafinowanych pianistów jazzowych na świecie, nawet w epoce jazzu, w której jest tak wielu niezwykłych pianistów”.

Najnowszy album Sphere ukazał się w marcu 2023 roku i to właśnie głównie materiał z tej płyty usłuszymy w Warszawie. Zdolność Bobo Stensona do przekraczania granic repertuarowych stała się znakiem rozpoznawczym jego samego i jego zespołów. Na najnowszym krążku Sphere, wytyczając równie subtelną co specyficzną ścieżkę, przez kompozycje własne i utwory wywodzące się od twórców skandynawskich, ta wybitna grupa udowadnia, że istnieje między muzykami prawdziwa chemia. Tutaj muzyczne zasady współistnieją w unikalnej mieszance, którą szwedzki pianista wypracował, rozwinął i udoskonalił przez dziesięciolecia współpracy z ECM i Manfredem Eicherem, a o którym sam Bobo Stenson wówi, iż „wydobywa najlepsze cechy muzyków”. Basista Anders Jormin i perkusista Jon Fält, towarzyszą liderowi od albumu Cantando w 2008 roku. Są więcej niż idealnymi muzycznymi partnerami dla subtelnej gry Stensona. Bobo: „Nie mamy sposobu na granie „gotowych” kompozycji. Wszystko krystalizuje się w danej chwili i dostosowujemy się do tego. I to jest właśnie kwintesencja. Na tym polega radość ze wspólnego grania, nigdy nie robić tego samego dwa razy i być zdeterminowanym.”

25 listopada, sobota, godz. 19:00
Ralph Towner “At First Light” – recital solowy (gitara klasyczna)

Zwieńczeniem tegorocznego programu ECM Warsaw Festival będzie sobotni koncert wspaniałego amerykańskiego gitarzysty, pianisty i kompozytora Ralpha Townera. Artysta wystąpi solo w repertuarze z najnowszego album At First Light, który ukazał się pod koniec marca tego roku. W notatce do At First Light Ralph Towner pisze o wyjątkowości posiadania większości swojej twórczości w jednej wytwórni płytowej. Jest artystą ECM od ponad pięćdziesięciu lat, występującym w wielu różnych kontekstach, z których jednym z najważniejszych jest seria solowych nagrań, rozpoczętych od albumu Diary w 1973 roku. At First Light to najnowszy dodatek do serii gitar solowych. „Moje nagrania solowe” – mówi Towner – „zawsze zawierały moje własne kompozycje, w których można znaleźć śladowe elementy kompozytorów i muzyków, którzy przyciągali mnie przez lata. Muzycy tacy jak George Gershwin, John Coltrane, John Dowland, Bill Evans, żeby wymienić tylko kilku.”

Ralph Towner najbardziej znany jako główny kompozytor, gitarzysta i klawiszowiec akustycznego zespołu jazzowego Oregon, ma także bogatą i zróżnicowaną karierę solową, która przyniosła owocną i niezapomnianą współpracę muzyczną z tak wspaniałymi współczesnymi muzykami, jak Gary Burton, John Abercrombie, Egberto Gismonti, Larry Coryell, Keith Jarrett, Jan Garbarek, Gary Peacock, Jackiem DeJohnette, Peter Erskine oraz wieloma innymi znakomitościami. Koncert Ralpha Townera zapowiada się więc także jako okazja do refleksji i muzycznych wspomnień ponad pięciu wspaniałych dziesięcioleci ECM Records.

Wszystkie koncerty  rozpoczynają się o godz. 19:00, wejście od godz. 18:.30

Miejsce koncertów

Sala Koncertowa UMFC
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
ul. Okólnik 2
00-368 Warszawa

Bilety
Wszelkie informacje festiwalowe:

http://www.facebook.com/ECMWarsawFestival2023/

[oprac. na podstawie materiałów dostępnych na stronach wydarzeń na FB]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.