„Człowiek z Manufaktury” już w sobotę

Plenerowa premiera opery Człowiek z Manufaktury odbędzie się w sobotę (18.05) o godzinie 20.00 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze. To historyczne wydarzenie dla Łodzi i jej mieszkańców. Prace nad operą trwały ponad trzy lata. Na dwóch ogromnych scenach, które staną na rynku, wystąpią między innymi: słynna mezzosopranistka Małgorzata Walewska, wybitny aktor filmowy Wojciech Pszoniak i znakomity baryton Stanisław Kierner, a także blisko dwustuosobowy zespół Teatru Wielkiego. Spektakl reżyseruje Waldemar Zawodziński, libretto napisała Małgorzata Siokorska-Miszczuk.

Światowa prapremiera opery odbyła się w lutym na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi, jednak od początku tego trwającego ponad trzy lata projektu artystycznego, było wiadomo, że sceną dla widowiska stanie się Rynek Włókniarek Łódzkich w Manufakturze, a naturalną scenografią – zrewitalizowane, pofabryczne budynki Manufaktury.

Człowiek z Manufaktury to jedyna w swoim rodzaju opera o mieście. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia dziewiętnastowiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja drugiego aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego “Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako Manufaktura. W drugim akcie zostały przywołane wątki z życia i działalności autentycznych osób, m.in. likwidatora i ostatniego dyrektora „Poltexu” – Mieczysława Michalskiego.

[oprac. na podstawie materiałów prasowych, fot. Joanna Miklaszewska]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.