Warsaw Summer Jazz Days 2019 – zapowiedź

Tegoroczna edycja Warsaw Summer Jazz Days ponownie zagości w warszawskiej Stodole. Główne koncerty festiwalowe odbędą w dniach 4-7 lipca 2019. Przedstawiamy wszystkich wykonawców (w kolejności alfabetycznej):

All Too Human – to projekt duńskiego perkusisty Petera Bruuna, którego grę mieliśmy już okazję usłyszeć w trio Django Batesa podczas ostatniej edycji festiwalu. Ten duńsko-francuski kwartet istnieje od 2017 roku i nagrał wysoko oceniony przez krytyków i znawców album dla kultowej wytwórni ayler records zatytułowany Vernacular Avantgarde. W kwartecie All Too Human prowadzonym przez Petera Brunna grają także Kasper Tranberg na trąbce, Simon Toldam na klawiszach i wielka indywidualność współczesnej awangardowej gitary czyli Marc Ducret.

Andrzej Kowalski Quartet – to zespół złożony z muzyków będących studentami uczelni muzycznych w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach. Zespół wykonuje oryginalne kompozycje lidera  będące wypadkową jego muzycznych fascynacji, osadzone w stylistyce nowoczesnego jazzu z elementami muzyki klasycznej, elektronicznej i rocka. Członkowie zespołu mogą poszczycić się nagrodami zarówno zespołowymi, jak i indywidualnymi na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach jazzowych, m.in. Blue Note Poznań Competition, Jazz Juniors, Tarnów Jazz Contest, RCK Pro Jazz, Hanza Jazz Festiwal.

Benny Golson – jeden z najlepszych tenorzystów w historii jazzu, legendarny muzyk i kompozytor, dzisiaj już 90-letni. Na scenie obecny od lat 50. Lider, a także muzyk zespołów Dizzy’ego Gillespie i Jazz Messengers, Arta Blakey’a. Twórca wielkich standartów jazzu, takich jak Killer Joe, I Remember Clifforrd, „Stablemates, Whisper Not i Along Came Betty – żeby wymienić tylko niektóre z nich.

Delvon Lamarr Organ Trio znane także jako DLO3 – zespół z Seattle grający muzykę soul-jazzową z mocnymi wpływami funku i bluesa. Tworzą go, grający na organach Hammonda, Delvon Lamarr Dumas,gitarzysta Jimmy James i perkusista Doug Octa Port. Ich debiutancki album Close But No Cigar wylądował na szczycie amerykańskiej listy Contemporary Jazz Albums.

James Brandon Lewis – jest jednym ze współczesnych tytanów saksofonu tenorowego. Otrzymał pochwały od głównych kulturowych pism opiniotwórczych, takich jak Ebony Magazine, New York Times i zdobył szacunek wśród różnych cenionych artystów. Autor kilku albumów,za które otrzymuje najwyższe noty. Wśród nich takie arcydzieła jak Divine Travels, Days of Freeman, Radiant Inprints czy też ostatnia nagrana w kwintecie An Unruly Manifesto.

Jazzmeia Horn – młoda gwiazda współczesnej wokalistyki jazzowej. Zwyciężczyni prestiżowych konkursów Thelonious Monk International Vocal Jazz Competition i Sarah Vaughan Jazz Vocal Competition. Jeden z największych talentów wokalnych ostatnich lat. Za swój debiutancki album A Social Call została nominowana do nagrody Grammy.

Kamila Drabek Trio – Marcin, Kamila i Kacper, czyli troje studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Muzyka grana przez trio to połączenie jazzu, folku i rockowej ofensywy. Zespół podkreślając swoje korzenie muzyczne, które niewątpliwie leżą w tradycji amerykańskiego jazzu, wzbogaca je o cechy nam bliskie, czyli polskie. Repertuar opiera się o kompozycje kontrabasistki, Kamili Drabek.

Kenny Garrett – wybitny saksofonista jazzowy, mający na koncie około 20 albumów autorskich, z których aż cztery były nominowane do nagrody Grammy, Jeden z najlepszych alcistów w historii jazzu, znany przede wszystkim ze swojej pięcioletniej gry w zespole Milesa Davisa. Na liście muzyków z którymi Garrett występował i nagrywał są tacy legendarni artyści jazzu jak McCoy Tyner, Elvin Jones, Freddie Hubbard, Ron Carter, Pharoah Sanders, Chick Corea, Art Blakey i Pat Metheny.

Nubya Garcia – pochodząca z Londynu 28-latka, to kolejna reprezentantka nowej fali brytyjskiego jazzu, która szturmem zdobywa światowe sceny. Zaangażowana w wiele projektów, Nubya w zeszłym roku wydała swoją pierwszą płytę zatytułowaną Nubya’s 5lve z udziałem samych gwiazd młodego pokolenia. Zdaniem krytyków to jeden z najlepszych albumów ubiegłego roku.

Scott Henderson – uważany za jednego z najbardziej utalentowanych i oryginalnych gitarzystów w historii jazzu. To jedna z prawdziwych ikon stylu fusion, współzałożyciel legendarnej grupy Tribal Tech oraz autor wielu własnych projektów, a także muzyk mający na koncie współpracę z takimi tuzami jazzu jak Chick Corea i Joe Zawinul. O jego klasie niech świadczy fakt, że w roku 1991 został uznany najlepszym gitarzystą jazzowym przez magazyn „Guitar World”, zaś roku później tenże sam tytuł został mu przyznany przez pismo „Guitar Player”.

Snarky Puppy – teksańska supergrupa założona w 2003 przez basistę i kompozytora Michaela League’a. Trzykrotni zdobywcy nagrody Grammy. Przebojowość i improwizatorski talent sprawiły, że zespół występował u boku Eryki Badu, Justina Timberlake’a i Snoop Dogga. Charyzma, luz, żywiołowa sceniczna ekspresja, rewelacyjne porozumienie między kolektywem a publicznością – wszystko to sprawia, że koncerty Snarky Puppy są wyjątkowym, pełnym pozytywnej energii przeżyciem.

Stanley Clarke – legendarny amerykański muzyk jazzowy, którego nowatorski styl gry na kontrabasie i gitarze basowej wywarł szeroki wpływ na muzykę jazzową. Wydał jako autor, muzyk sesyjny, gość i producent ponad 50 wydawnictw muzycznych. Największą sławę przyniosły mu występy w grupie fusion-jazzowej Return to Forever Chicka Corei oraz rola lidera wielu grup jazzowych. Autor wielu ścieżek dźwiękowych do seriali i kasowych hollywoodzkich filmów. Zdobywca trzech nagród Grammy i nominowany do tej nagrody aż 12 razy.

 

Program festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2019:
04.07 – Kamila Drabek Trio, Jazzmeia Horn, Stanley Clark Band
05.07 – Andrzej Kowalski Quartet, All Too Human, Snarky Puppy
06.07 – Delvon Lamarr Organ Trio, Scott Henderson Trio, James Brandon Lewis Unruly Quintet
07.07 – Nubya Garcia, Kenny Garret Quintet, Benny Golson Quartet (90. urodziny)

Wszystkie koncerty odbędą się w klubie Stodoła w Warszawie. Bilety można nabyć poprzez oficjalną stronę festiwalu (www.adamiakjazz.pl) albo klubu (www.stodola.pl)  bądź w wybranych bileteriach:  www.ebilet.pl, www.empik.pl, www.eventim.pl.

Ponadto w Centrum Praskim Koneser na Pl. Konesera w Warszawie odbędzie się koncert towarzyszący, podczas którego wystąpią: Quantum Trio, Algorhythm i Kaya Meller Quartet (wstęp wolny).

[oprac. na podstawie materiałów prasowych]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.