“Other Doors Tour” grupy Soft Machine

Legendarny brytyjski zespół rockowy Soft Machine wystąpi w Polsce na czterech koncertach w ramach trasy „Other Doors Tour”:

– 23.11.2023 – Katowice, Kino Teatr Rialto g. 19.00
– 24.11.2023 – Warszawa, Klub Hybrydy g. 19.00
– 25.11.2023 – Bydgoszcz, Klub Kuźnia g. 19.00
– 26.11.2023 – Poznań Centrum Kultury Zamek, g. 19.00

Zespół, którego historia sięga lat 60. XX wieku, był znany ze swojego eksperymentalnego podejścia do muzyki, łącząc rock, jazz, progresywny rock i elementy awangardowe. Dzieląc scenę z Pink Floyd Syda Barretta i Jimi Hendrix Experience, stanowił jedną z najbardziej znanych europejskich grup „fusion”, która miała istotny wpływ na rozwój muzyki progresywnej oraz jazz-rockowej.

Soft Machine to legendarny brytyjski zespół rockowy. Zespół był znany ze swojego eksperymentalnego podejścia do muzyki, łącząc rock, jazz, progresywny rock i elementy awangardowe. Dzieląc scenę z Pink Floyd Syda Barretta i Jimi Hendrix Experience, stał się jedną z najbardziej znanych europejskich grup „fusion”, która miała istotny wpływ na rozwój muzyki progresywnej oraz jazz-rockowej.

Początkowo Soft Machine powstał jako zespół instrumentalny. Założycielami byli Kevin Ayers (gitara basowa, wokal), Daevid Allen (gitara). Mike Ratledge (organy) i  Robert Wyatt (perkusja, wokal). Ich debiutancki album, zatytułowany The Soft Machine (znany również jako Volume One), który ukazał się w 1968 roku, wykazywał wpływy psychodelii, free jazzu i awangardy. Kolejne albumy, takie jak Volume Two (1969) i Third (1970), przyniosły bardziej kompleksowe kompozycje i aranżacje, z wykorzystaniem jazzowych improwizacji. Z biegiem czasu Soft Machine ewoluował muzycznie, zmieniając swój styl w kierunku bardziej jazz-rockowego brzmienia. Albumy Fourth (1971) oraz Fifth (1972) to przykłady tej jazzowo-progresywnej fazy.

Podczas gdy skład Soft Machine zmieniał się wiele razy, to duch muzycznej przygody zespołu i łatwość, z jaką swobodnie unikał szufladkowania, przechodząc od potężnego progresywnego jazz „fusion” do atmosferycznej psychodelii, swobodnej improwizacji jazz-rocka oraz zapętlonego ambientu, czynią ten zespół zarówno wyjątkowym, jak i całkowicie współczesnym.

Dziedzictwo Soft Machine w świecie muzyki jest niezaprzeczalne. Ich eksperymentalne podejście do tworzenia muzyki oraz otwarte podejście do różnych gatunków wywarły wpływ na rozwój muzyki progresywnej i jazz-rockowej. Ich płyty nadal są doceniane przez fanów tych gatunków muzycznych, a Soft Machine pozostaje jednym z ikonicznych zespołów lat 60. i 70.

Aktualny skład Soft Machine

– John Etheridge – gitara
– Theo Travis – saksofon, flet, klawisze
– Fred Thelonious Baker – gitara basowa
– Asaf Sirkis – perkusja

Soft Machine online
Bilety

– przedsprzedaż 169 zł, w dniu koncertu 189 zł
– sprzedaży: eBilet.pl, Eventim, Ticketmaster, strona Klubu Kuźnia, Rock Serwis, CK Zamek, Kino Teatr Rialto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.