Siesta Festival 2018 – zapowiedź cz. 2

W dniach 19-22 kwietnia 2018 roku Gdańsk zamieni się w stolicę miłośników kultury luzofońskiej, kabowerdyjskiej, jazzu i muzyki świata – w ten weekend właśnie w Filharmonii Bałtyckiej oraz w klubie Stary Maneż odbędzie się kolejny festiwal Siesta, prowadzonego przez autora muzycznej audycji o tej samej nazwie, Marcina Kydryńskiego. Przedstawiamy kolejnych artystów, którzy w tym roku dopełniają repertuar ósmej edycji Siesta Festival (część pierwszą, której bohaterami są Fabia Rebordao, Tito Paris, Marta Gomez i zespół Take 6, można znaleźć tu).

Sara Tavares

Sara posiada jedną z najbardziej charakterystycznych barw głosu w całej muzyce luzofońskiej. W pochmurny dzień jej głos jest jak smużka słonecznego światła. Na dorocznych płytach „siestowych” jej muzyka brzmi bodaj najczęściej, dystansując nawet Richarda Bonę. Wokalistka urodziła się w Lizbonie, w rodzinie imigrantów z Wysp Zielonego Przylądka w 1987 roku. Została jednak porzucona przez rozwiedzionych rodziców i jej wychowaniem zajęła się wiekowa Portugalka. Sara od dzieciństwa objawiała wielki talent muzyczny, wygrywała konkursy, w tym także, już jako szesnastolatka, Konkurs Piosenki Telewizji Portugalskiej w 1994. Ten konkurs dał jej przepustkę do Festiwalu Eurowizji i szansę na nagranie autorskiej płyty. Najpierw była to EP-ka z przebojem Chamar a Musica, a potem, w 1999 roku pierwszy album Mi Ma Bo, wyprodukowany przez Lokuę Kanza. Ze świata gospel i R&B przenosiła się powoli w stronę muzyki popularnej, by wreszcie znaleźć swą niszę w osobliwym pomieszaniu wpływów afrykańskich i portugalskich, tak charakterystycznym dla Lizbony.

 

W 2000 roku nominowano ją do Złotego Globu (nagrody portugalskiej, nie mylić ze statuetką świata filmu) jako jedną z Najwybitniejszych Wokalistek Portugalii. Album Balance (1996), wyprodukowany i w całości napisany przez Sarę przyniósł jej już wielki międzynarodowy sukces. Pomógł jej też występ w BBC w programie Joolsa Hollanda “Later…“. Od tamtej pory znaczną część życia Tavares spędza w trasach koncertowych po całym świecie, śpiewając zarówno po portugalsku, jak i w kabowerdyjskim Kriolo, swoje zmysłowe, jasne piosenki. Jej ostatni album Xinti ukazał się w 2009 roku i fani muzyki świata wykazują się wielką cierpliwością, czekając na kolejną płytę. Zwiastuje ją rozkosznie bujający singiel Coisas Bunitas. Sara pojawiła się na pierwszym Siesta Festivalu, przed siedmioma laty. Jej występ zapowiadany był rok temu, lecz gwiazdy nie tylko temu jej koncertowi nie sprzyjały. Powraca, tak jak obiecali organizatorzy, najszybciej jak to możliwe: w jego ósmej odsłonie z najnowszą muzyką.

Sara Tavares wystąpi na Siesta Festivalu 19 kwietnia, godz. 19:00 w Starym Maneżu w Gdańsku.

Raul Midon

„No to ja już nie mam tu nic do roboty” – powiedział Herbie Hancock, gdy Raul zaśpiewał solo w I Just Called To Say I Love You” na płycie Herbiego Possibilities (2005). A przecież mistrza zadziwić muzykalnością nie jest łatwo. Wybór utworu był zapewne nieprzypadkowy. Raul Midon często składa hołd niewidomym muzykom, takim jak Stevie Wonder. Nic w tym dziwnego: sam od urodzenia należy do tej grupy artystów. Raul poznał gitarę w szkole i okazał się genialnie utalentowany. Gdy skończył uniwersytet w Miami, nagrywał chórki i partie gitary dla wielkich gwiazd muzyki latynoskiej: Shakiry, Julio Iglesiasa, Alejandro Sanza czy Jose Feliciano. Z Shakirą objechał cały świat, ale miał już wtedy własny pomysł na muzykę. Przeniósł się do Nowego Jorku i w 2005 roku, na autorskiej płycie State of Mind gościł już swojego mistrza, Stevie Wondera.

 

Kolejne płyty i gościnne występy ugruntowały pozycję Raula jako młodego geniusza; odkrywczego gitarzysty, kompozytora przebojowych piosenek i muzyka o jazzowej swobodzie w harmonii i improwizacji. Do legendy przeszła jego interpretacja klasyku Coltrane’a Giant Steps, tradycyjnie już sprawdzianu dla kunsztu i warsztatu jazzowego muzyka. Album Synthesis wyprodukowany przez Larry’ego Kleina i kolejny Don’t Hesitate, gdzie gościnnie pojawili się Dianne Reeves, Lizz Wright, Richard Bona i Marcus Miller, przyniosły Raulowi zasłużoną światową sławę. Najnowszy, z którym pojawi się na Siesta Festivalu, Bad Ass and Blind wydany w 2017 roku, został nominowany do Grammy w kategorii „Najlepsza wokalna płyta jazzowa”. Choć nazwanie Raula jazzowym wokalistą byłoby, z całym szacunkiem dla tego gatunku, rażącym niedopowiedzeniem – On tworzy nową muzyczną rzeczywistość.

Na Siesta Festival 2018 Raul Midon pojawi się w piątek 20 kwietnia o godzinie 17:00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Roberta Sá

Najsłynniejsza obecnie artystka rozśpiewanej Brazylii wystąpi po raz pierwszy w Polsce! Bohaterką wspaniałego występu podczas ceremonii zamknięcia olimpiady na stadionie Maracana była właśnie Roberta Sá. Gdy parę lat temu portugalska linia lotnicza TAP szukała ambasadorów swojej akcji „Z otwartymi ramionami”, która miała zintegrować luzofońską społeczność na trzech kontynentach, z Portugalii zaprosiła Marizę, z Angoli Paulo Floresa (oboje już gościli na Siesta Festival), natomiast z Brazylii, gdzie przecież nie brak wielkich muzyków, nieznaną jeszcze w Europie poza Lizboną – właśnie Robertę Sá. Obecnie ta młoda gwiazda z Rio de Janeiro ma już na swoim koncie setki tysięcy sprzedanych płyt, nominacje do latynoskich Grammy i nagrodę Najlepszej Artystki w Brazilian Music Award.

 

Roberta od lat pielęgnuje na swoich płytach tradycję muzyczną Brazylii. Mistrzyni bossa novy, swobodnie czuje się też w egzotycznych, zmysłowych rytmach coco, maracatu, samba de roda. Sięga do klasyki piosenki swego kraju, ale też sporo pisze sama i współpracuje z najlepszymi jak Dori Caymmi, Ney Matogrosso, Lenine czy wirtuoz bandolimu Hamilton de Holanda. Dawno nie słyszeliśmy brazylijskiej płyty tak oszałamiającej urody, jak ostatni album Roberty Delirio, gdzie obok historycznych postaci jak Chico Buarque czy Martinho da Vila, wśród gości pojawił się także sensacyjny głos nowego fado, Antonio Zambujo. Świat, nie tylko luzofoński, oszalał na punkcie nowych piosenek Roberty. Najwyższy czas i cudowna sposobność, by ta wspaniała artystka po raz pierwszy w Polsce zaśpiewała właśnie dla nas 22 kwietnia w Gdańsku, na Siesta Festival.

Roberta Sa wystąpi na Siesta Festival, w niedzielę 22 kwietnia o godzinie 22:00 w Starym Maneżu w Gdańsku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.