Lora Szafran – Love Polish Jazz Festival, 21.09.2018

Kilka lat temu Lora Szafran wspierana talentem aranżacyjnym Miłosza Wośko zmierzyła się z legendą. Sekrety życia według Leonarda Cohena to jej subiektywny wybór utworów jednego z najznakomitszych poetów wśród muzyków, nagranych w polskojęzycznych wersjach. Pierwszego dnia 3. edycji Love Polish Jazz Festival Lora zaprezentowała publiczności zgromadzonej w tomaszowskiej Arenie Lodowej właśnie piosenki z tej płyty. Wydawałoby się, że przynajmniej niektóre kompozycje Mistrza są “nie do ruszenia”. Koncert potwierdził jednak, że Lora i Miłosz, wykorzystując w większości tłumaczenia Macieja Zembatego, zrealizowali naprawdę interesujący projekt. Często nieoczekiwane aranżacje jedynie po trosze ocierały się o jazz, jednak przede wszystkim pokazały prawdziwy i szczery liryzm zarówno znanych wierszy Cohena, jak i świetnych wykonań Lory. Bardzo dobrze się słuchało względnie wiernych oryginałom Zuzanny (Suzanne), Gdzieś na serca dnie (In My Secret Life) czy Oto jest (Here I Am). Istotnie wzbogacone wersje Na tysiąc pieszczot w głąb (A Thousand Kisses Deep) z intrygującą partią na saksofonie, Tańcz mnie po miłości kres (Dance Me To The End Of Love) zmienione z walca w niemal taneczne latino, bardziej bluesowe niż jazzowe Zamglone życie (Smokey Life) to z kolei przykłady odważnego podejścia do tzw. evergreenów.
Muzycznymi partnerami Lory Szafran byli: Miłosz Wośko (instrumenty klawiszowe), Sebastian Frankiewicz (perkusja), Tomasz Krawczyk (gitara), Sebastian Stanny (saksofony), Błażej Chochorowski (bas).

Pozostałe galerie: Gary Guthman QuartetLeszek Możdżer, Karol Szymanowski QuintetJan Ptaszyn Wróblewski QuartetMaria Sadowska.

Marek J. Śmietański

PS. Dziękujemy organizatorowi festiwalu – Miejskiemu Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim – za akredytację foto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.