Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – zapowiedź

Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 od 25 do 28 kwietnia 2019
Gwiazdy tegorocznej edycji to Kandace Springs, Mayra Andrade, Lucibela, Ana Moura, Marcio Faraco, Selma Uamusse. Noce Fado z nominowanym do Grammy Marco Rodriguesem

9. edycja Gdańsk LOTOS Siesta Festival odbędzie się w dniach 25-28 kwietnia 2019. Dziesięć koncertów w pięć dni- wszystkie oczywiście w Gdańsku, większość w Filharmonii Bałtyckiej, ale też w Starym Maneżu i Klubie Parlament.

25.04 (czwartek)
Festiwal rozpocznie o 19:00 koncert w Starym Maneżu, na którego scenie wystąpi Kandace Springs. Niektórzy twierdzą, że ta dziewczyna to Sade i Norah Jones w jednym. Ci, którzy mieli przyjemność podziwiać jej twórczość z płyt czy na żywo, uważają, że to wielka indywidualność o  niepowtarzalnym i ważnym głosie w świecie muzyki. Peany nad jej talentem głosili i głoszą Larry Klein, Prince, Holland, Lattermann, Fallon. To najgorętszy głos ujazzowionego soulu naszych czasów. Kandace Springs nagrywa dla wytwórni Blue Note. Jej ostatnia płyta Indigo (2018) znalazła się w wielu znaczących podsumowaniach roku. Całą okładkę poświęcił jej Down Beat.

Kandace Springs otworzy Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 koncertem w Starym Maneżu o 19:00.

26.04 (piątek)
Tego dnia o 17:00 w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Mayra Andrade, niezwykle popularna, znana i lubiana przedstawicielka muzyki luzofońskiej i kabowerdyjskiej. Mayra Andrade po raz pierwszy wystąpiła w Polsce w 2014 roku właśnie na Siesta Festival. Zainteresowanie jej występem było tak wielkie, że organizatorzy przygotowali nie jeden a dwa koncerty artystki jednego dnia. Teraz Mayra przyjeżdża ze swoją najnowszą płytą, której premiera miała miejsce w styczniu tego roku. Nagrała ją w wielu miejscach, przeważnie z francuskimi artystami, bo stolica Francji po Lizbonie stanowi jej drugi dom. Jej obecna muzyka to nowoczesny konglomerat rytmów i odniesień do Wysp Zielonego Przylądka, Afryki, Portugalii i klubów Paryża.

Mayra Andrade wystąpi 26 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej o 17:00.

O 20:00 w tym samym miejscu można będzie usłyszeć najbardziej romantyczny urzekający głos i gitarę Brazylii – Marcio Faraco ze swymi urokliwymi pieśniami łączącymi gorącą Brazylię z tradycją i bogactwem francuskiej chanson. Jego pierwszy album dla koncernu Universal – Ciranda (2000) – szybko osiągnął zawrotną jak na debiut w tym gatunku muzyki liczbę 60 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Kolejnych siedem płyt z autorskimi piosenkami wielkiej urody olśniewało entuzjastów muzyki brazylijskiej na całym świecie. Na ostatniej czyli Cajueiro (2014) Marcio – mieszkając już we Francji na stałe – wplata wątki paryskie, śpiewa po francusku, zaprasza akordeonistę, kłania się tradycji jazzu „manouche”.  Zmysłowe, nieomal wpół szeptane, ujmujące melodie Faraco to prawdopodobnie najbardziej delikatna i czuła muzyka, jaka kiedykolwiek zabrzmiała na Siesta Festivalu.

Marcio Faraco wystąpi 26 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej o godzinie 20:00 

27.04 (sobota)

Po raz pierwszy do Polski zawita objawienie muzyki kabowerdyjskiej – Lucibela. Ta młoda artystka została odkryta i jest podopieczną samego Jose da Silva – tego samego, dzięki któremu świat poznał Cesarię Evorę. To on nagrał z nową podopieczną jej płytę i dba o jej karierę. Być może dlatego też, gdy Dino di Santiago, Sara Tavares czy wspomniana Mayra Andrade flirtują z klubowymi rytmami, poszukują nowych środków wyrazu, Lucibela jawi się jako ostoja tradycji Bany, Cesarii, Titiny.

Lucibela wystąpi 27 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku dwukrotnie – o 17:00 i o 20:00.

28.04 (niedziela)
Niedzielny koncert w Filharmonii Bałtyckiej będzie należał do królowej fado – wystąpi tam Ana Moura! Czy trzeba coś jeszcze dodawać na potwierdzenie czyjejś wielkości, gdy do wspólnych występów zapraszają The Rolling Stones, adoruje Prince, akompaniuje m.in. Herbie Hancock, a o brzmienie i repertuar na kolejnych płytach dba Larry Klein? W ten sposób Filharmonia Bałtycka dołączy do m.in. Carnagie Hall.

Ana Moura wystąpi 28 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej o 20:00.

Festiwal zakończy niedzielna klubowa fiesta w Parlamencie – o 22:00 wystąpi Selma Uamusse.
Selma Uamusse pochodzi z Mozambiku i śpiewa głównie w językach changana i chope. Zaczynała w zespołach soulowych, śpiewała też gospel i jazz.  Ważnym etapem w karierze był też zespół ocierający się o rocka – Wraygunn. Dopiero na debiutanckiej płycie Mati (2018) zdecydowała się zanurzyć we wrzący, zmysłowy gąszcz rytmów swego tropikalnego kraju, czerpiąc garściami z jego bogatej tradycji. Sięgnęła po ludowe instrumenty, wplatając je w klubowe brzmienia. Nie rezygnuje przy tym z dawnej miłości do saksofonów i trąbek, co stwarza nową jakość. Jednak najważniejszy, co sama podkreśla, jest element afrykańskiej duchowości, po raz pierwszy tak silnie obecny w jej muzyce.

Na Gdańsk LOTOS Siesta Festival nie zabraknie oczywiście tak wyczekiwanych Nocy Fado. Tym razem gwiazdą lizbońsko-gdańskich koncertów będzie przedstawiciel młodego pokolenia artystów zakochanych w muzyce Alfamy, Marco Rodrigues, rezydent i szef artystyczny słynnej Cafe Luzo. Nominowany do Grammy, zwycięzca „Wielkiej Nocy Fado” w lizbońskim Coliseu, utytułowany nagrodą im. Amalii w kategorii „Objawienie”, zaproszony do grona największych fadistów na płytę duetów legendarnego Carlosa do Carmo. Podczas intymnych wieczorów w stwarzanej specjalnie na tę okazję tawernie rzadko jest okazję spotkać postać tak powszechnie wielbioną i docenianą. Ktokolwiek ceni współczesne, wyrafinowane fado podane z ujmującą, wzruszającą prostotą, bez patosu, ale z fenomenalną muzykalnością – będzie w te gdańskie wieczory po prostu szczęśliwy.

Noce Fado, Filharmonia Bałtycka 25-27 kwietnia, godzina 22:00

[oprac. na podstawie materiałów prasowych]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.