Tigran Hamasyan – Warszawa, Progresja, 07.11.2023

Jeśli ktoś wybrał się na koncert Tigrana Hamasyana, znając tylko niektóre jego płyty (np. StandArt z 2022 roku czy Luys i Luso z 2015), mógł być bardzo zaskoczony, tym co zobaczył, a przede wszystkim – usłyszał. Amerykański pianista ormiańskiego pochodzenia to koncertowa “bestia”. Z wykształcenia jest muzykiem jazzowym, jednak na scenie ze swoim trio radykalnie miesza nie tylko nastroje, ale i gatunki. Jakby było tego mało, to często potrafi robić tak w ramach jednego utworu.

Koncert trio w warszawskiej Progresji pokazał wszystkie muzyczne oblicza Hamasyana. Od tego kontemplacyjnego jazzowego, poprzez melodyjne folkowe aż do energetycznego postrockowego, a może i nawet progmetalowego (choćby w utworze The Dream Voyager). Ponieważ pianista jest w trasie “The Call Within Tour”, to oczywistym jest, że większość granego materiału pochodzi właśnie krążka The Call Within sprzed 3 lat. No ale Levitation 21, Space Of Your Existence czy Ara Ressurected idealnie wpisują się w koncertowe wcielenie Tigrana, w którym muzyk próbuje ścigać się albo fortepianem “przekrzyczeć” sekcję rytmiczną (perkusista Arthur Hnatek i basista Marc Karapetian).

Krótko mówiąc: Tigran Hamasyan w wersji trio live to muzyczne wyrafinowanie, bliskie jazzowej awangardy, ale w większości pozostające w ramach melodyjnego jazzu nowoczesnego.

Marek J. Śmietański

PS. Fotorelacja przygotowana dzięki uprzejmości klubu Progresja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.