5. edycja Fado w Katowicach – Sofia Ramos, Célia Leiria & Tiago Correia

Po raz piąty zapraszamy na koncert „Fado w Katowicach”. W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artyści wzorem lat poprzednich odtworzą atmosferę lizbońskich domów Fado, w których wszyscy na co dzień występują. Zazwyczaj podczas jednego wieczoru troje wokalistów na zmianę oczarowuje słuchaczy autentyzmem, nostalgią ale i radością płynącą z dźwięków Fado i tak będzie podczas tego koncertu.

W niesamowitą muzyczną podróż zabiorą nas wspaniali Artyści – zaśpiewają Sofia Ramos, Célia Leiria i Tiago Correia, a towarzyszyć im będą muzycy: Pedro Amendoeira (gitara portugalska), Pedro Saltão (viola fado) i Paulo Paz (kontrabas).

Sofia Ramos wychowała się w muzycznej rodzinie – jej dziadek był członkiem muzycznej grupy alenteżańskiej, a brat gra na gitarze i śpiewa. Sama Sofia w młodości nauczyła się grać na fortepianie, a gdy w wieku 6 lat otrzymała w prezencie płytę Amálii Rodrigues, pokochała Fado, któremu poświęciła się artystycznie. Ukończyła studia aktorskie na uniwersytecie w Évorze i po roli Hermíni Silvy w jednym ze spektakli zaczęła regularnie występować w prestiżowych domach Fado. W 2016 roku ukazała się płyta Sofii, a obecnie można jej posłuchać m.in. w lizbońskim Clube de Fado. Sofia zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Célia Leiria pochodzi z Alcanhões niedaleko Santarém z umuzykalnionej rodziny pielęgnującej tradycje Fado z regionu Ribatejo. W 2001 roku Carlos Zel zaprosił ją do udziału w prestiżowym koncercie „Quartas de fado” w Estoril i to otworzyło jej drogę do najlepszych lizbońskich domów Fado, w których śpiewa do dziś. Jej mocny i rozpoznawalny głos możecie też usłyszeć na płycie Caminhos de fado, a w Lizbonie często można ją spotkać w domu Amálii Rodrigues, gdzie śpiewa podczas organizowanych tam spotkań z Fado. Célia zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Tiago Correia zamiłowanie do muzyki zawdzięcza dziadkom, u których w domu zawsze była ona obecna. Gdy w wieku 5 lat po raz pierwszy zaśpiewał z nimi Grândola, vila morena, nie rozumiejąc jeszcze przekazu, poczuł miłość do muzyki. Później uczył się gry na fortepianie, a w wieku 12 lat odkrył Fado, dzięki dziadkowi, który przedstawił go mistrzowi Fado starej szkoły Fernando Farinha. Po wygraniu kliku konkursów, w wieku 16 lat zaczął śpiewać w lizbońskich domach Fado. W 2021 r. ukazała się jego debiutancka płyta E decididamente. Tiago zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Artystom towarzyszyć będą muzycy: Pedro Amendoeira (gitara portugalska), Pedro Saltão (viola fado) i Paulo Paz (kontrabas; po raz drugi na „Fado w Katowicach”).

Fado

Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach Fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach. Na scenie Filharmonii Śląskiej troje niesamowitych Artystów zaśpiewa utwory ze swoich płyt, ale także najbardziej znane i lubiane utwory Fado wybrzmiewające co wieczór w Lizbonie, a towarzyszyć im będzie akompaniament pięknie brzmiącej gitary portugalskiej, gitary klasycznej (viola fado) i kontrabasu.

Kiedy i gdzie

18.05.2024 | sobota | godz. 19.00
Filharmonia Śląska w Katowicach

Organizator

Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”

Bilety

Cena – 150 zł

Zdjęcia

Nasze zdjęcia z poprzednich edycji: 2023, 2022, 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.