EABS w poszukiwaniu słowiańskiej melancholii

W ostatnich latach coraz wyraźniej widoczny jest renesans sceny jazzowej. Ukłon w stronę klasyki sprzed kilkudziesięciu lat w połączeniu z świeżym i aktualnym brzmieniem współczesnej muzyki miejskiej, tworzy zupełnie nową jakość. Wśród też składem jest wrocławski sekstet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom, prezentując zupełnie autorskie podejście do utartych muzycznych standardów. EABS krótko po premierze debiutanckiej płyty występował na takich znanych festiwalach jak Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Spring Break w Poznaniu, XJAZZ w Berlinie, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach czy na trasie Męskie Granie, a w w listopadzie 2018 roku supportował Marcusa Millera (zdjęcia można obejrzeć tu). Zespół ma już na koncie wiele nagród, w szczególności: Mateusza Trójki w Kategorii Muzyka Rozrywkowa (2017), Wrocławską Nagrodę Muzyczną (2017), Nowa Nadzieja – Zespół 2017 i Najlepszy Zespół Elektryczny 2017 miesięcznika Jazz Forum oraz nominacje do Paszportów Polityki 2017 i Fryderyków 2017.

Grupa dotychczas miała na koncie tzw. “tryptyk Komedowski”. Po debiutanckim krążku Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) (2017) wydała dwie kolejne płyty winylowe (“live” oraz “na taśmę”). W końcu przyszedł czas na nowy album, tym razem już w stu procentach autorski. Pod koniec maja ukazała się płyta Slavic Spirits, z której utwory prezentowane już były zarówno przez polskie stacje radiowe (m.in. Trójkę, Dwójkę, Radio Kampus, Newonce Radio), jak i zagraniczne (Worldwide FM, Bandcamp Weekly, Soho Radio, Tripple R).

Zespół tym razem skoncentrował się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej. Główną inspiracją tego albumu stała się sławna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Prace nad Slavic Spirits to próba kontaktu ze światem bezpowrotnie utraconej kultury, która przez niepiśmienność Słowian nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana. Pod wpływem inspiracji rozważaniami wielu muzyków, historyków, dziennikarzy, pisarzy a nawet psychoterapeutów bardzo szybko zaczęły pojawiać się kompozycje, które zespół wydostał z głębi swojego ducha i wyobraźni. Grupa nagrała płytę w składzie: Marek Pędziwiatr (instrumenty klawiszowe & wokal), Paweł Stachowiak (bas), Jakub Kurek (trąbka), Olaf Węgier (saksofon tenorowy), Marcin Rak (perkusja), Spisek Jednego (sample & perkusjonalia), Vojto Monteur (gitara elektryczna). Gościnnie na Slavic Spirits wystąpił londyński saksofonista i flecista – Tenderlonious.

Album w wersji fizycznej na winylu i CD dostępny jest w sklepach Asfalt ShopEmpikBandcampSideone i innych. Krążek ukazał się dodatkowo w wersjach limitowanych w estetycznym boxie, zarówno na CD jak i winylu, do których dołączona jest książka opisująca koncept albumu w kontekście tajemniczej słowiańskiej melancholii oraz inspiracji zespołu.

[oprac. na podstawie materiałów prasowych, zdjęcie: Olga Bodnaruś]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.