Jazz Around Festival 2024 – dwa dni z jazzem, funkiem, soulem i groove’m [AKTUALIZACJA]

DWA DNI Z JAZZEM, FUNKIEM, SOULEM I GROOVE’M W CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI!

To wyjątkowe wydarzenie, które już trzeci raz przeniesie nas do świata muzyki z najwyższej półki, w tym roku odbędzie się 28 i 29 czerwca. Agencja Good Taste Production ogłosiła, że artyści i artystki tegorocznego Jazz Around Festival wystąpią w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i jego zielonym, parkowym otoczeniu. Po premierowej edycji Jazz Around Festival w Zamku w Mosznej i zeszłorocznej odsłonie w katowickim NOSPR-ze i MCK-u, przyszedł czas na stolicę. Zamek Ujazdowski, z jego historycznymi murami i pięknymi ogrodami, stanie się areną dla wyjątkowych zmysłowych uniesień i świeżych odkryć. W ciągu dwóch dni festiwalu będziemy mieli okazję cieszyć się koncertami, improwizacjami, spotkaniami z artystami i dobrym towarzystwem.

Jazz Around Festival prezentuje różnorodne odmiany muzyki okołojazzowej, eksplorując szeroki wachlarz brzmień i stylów. Od funku i soulu po elektroniczne eksperymenty, od world music po fusion, tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jazz Around Festival to wydarzenie muzyczne, które gromadzi miłośników brzmień okołojazzowych z całej Polski. Chociaż festiwal nie ma stałego miejsca, o atmosferze na nim panującym krążą już legendy. Każda edycja Jazz Around Festival to niepowtarzalna podróż przez świat muzyki, pełna niespodzianek, emocji i niezapomnianych koncertów.

Od początku towarzysząca nam idea around wyraża otwartość, łączenie różnych perspektyw i podróżowanie przez różne środowiska, kultury czy gatunki. Around może też oznaczać eksplorację różnych brzmień, stylów i tradycji muzycznych oraz otwarcie się na różnorodność artystyczną i kulturową. W praktyce oznacza też nieprzywiązywanie się do jednego festiwalowego miejsca, a podążanie za wpisanymi w ten festiwal ruchem i zmianą.

Bilety

Z aktualną sytuacją biletową można zapoznać się na stronie festiwalu pod adresem https://jazzaround.pl/#bilety

Wydarzenie na FB

https://www.facebook.com/events/1741105773047414

Poprzednie edycje

Z relacjami z ubiegłorocznej edycji festiwalu w Katowicach – bogato okraszonymi zdjęciami – można zapoznać się w naszym serwisie:  Dzień 1. (21.07.2023) oraz Dzień 2. (22.07.2023).

Playlista

Aktualizacja 24.06.2024

Do piątkowego line-upu z projektem Masovian Mantra dołącza Michał Barański – gitarzysta i kontrabasista, jeden z najbardziej kreatywnych, poszukujących i odważnych artystów współczesnej polskiej sceny jazzu. Jego dorobek, niezależnie od działalności klubowej, estradowej i edukacyjnej, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku liderów reprezentujących różne, niekiedy skrajne rejony sceny muzycznej.

Masovian Mantra Michała Barańskiego stanowi wybór co najmniej trzech wątków, które muzycy próbują połączyć w jednej przestrzeni. Są to muzyczne Indie, polska tradycja ludowa i brzmienie współczesnego jazzu, wraz z jego wzorami, sięgającymi lat 70. Rodzime wątki etniczne są w tym wypadku związane z regionem południowego Mazowsza, z dominującym, mazurkowym metrum trójdzielnym. Uważne ucho wychwyci także brzmienia inspirowane najogólniej rzecz biorąc, sceną jazzu fusion czy ethno-fusion.

PS. Planowany na 28 czerwca koncert Avishai Cohen Trio nie odbędzie się na Jazz Around Festival. W obliczu ostatnich wydarzeń związanych z udziałem grupy na wspieranym przez rząd rosyjski Moscow Jazz Festival, z szacunku do wolności i demokracji i pozostałych zaproszonych artystów oraz względów bezpieczeństwa – organizator podjął decyzję o odwołaniu koncertu Avishai Cohen Trio.

Aktualizacja 28.05.2024

the ancimons zebrał 2149 głosów i zwyciężył Jazz Around Open Stage, co zapewnia zespołowi miejsce w lineupie festiwalu Jazz Around 2024.

Aktualizacja 20.05.2024

Każdy może pomóc wybrać artystę, który wystąpi na Jazz Around Festival 2024. Ty możesz zdecydować, kto zajmie wolny slot na scenie Open Stage. Oddaj swój głos i wesprzyj swojego ulubionego muzyka…

📅 Głosowanie trwa do: 27 maja
🔗 Link do głosowania: www.jazzaround.pl/open-stage-glosowanie/

Aktualizacja 19.04.2024

W CSW Zamek Ujazdowski zagra też Lady Blackbird. To pseudonim sceniczny amerykańskiej wokalistki i kompozytorki Marley Munroe. Znana ze swojego charakterystycznego głosu i interpretacji muzyki soul, jazzu i R&B. Lady Blackbird zdobyła uznanie za swój wyjątkowy styl, który nawiązuje do klasyki muzyki soul, ale jednocześnie jest świeży i nowoczesny. Muzyczna podróż Lady Blackbird obejmuje również współpracę m.in. z Mobym, Goldie, czy Jamie Cullumem.

Marcin Masecki zaprezentuje swoją najnowszą suitę na big band, napisaną specjalnie dla Jazz Around Festival.  W jego zespole zasiądą czołowi instrumentaliści polskiej sceny jazzowej, a całość poprowadzi Masecki zza swojego legendarnego pianinka. Instrumenty dęte to dla Maseckiego naturalne środowisko. Jego ojciec był klarnecistą a on sam jako dzieciak słuchał w kółko amerykańskich big bandów. Od 6 lat współprowadzi Jazzband Młynarski-Masecki, w którym puszcza wodze swojej aranżerskiej fantazji. W 2023 roku napisał na big band specjalną „Suitę Jubileuszową” na 70-lecie odbudowy warszawskiej Starówki. W tym roku do wybranych kompozycji Masecki dołącza sporo nowych. Będzie też niespodzianka.

Na Jazz Around Festival wystąpi również Wojtek Mazolewski Quintet, grupa której liderem jest kontrabasista i kompozytor Wojtek Mazolewski. Zespół specjalizuje się w grze jazzowej, ale wprowadza również elementy funk’u, rocka i elektroniki do swojej muzyki. WMQ jest znany ze swojego energetycznego brzmienia, improwizacyjnych występów na żywo oraz oryginalnych kompozycji. Grupa zyskała dużą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą dzięki swoim nagraniom studyjnym oraz intensywnym koncertom. Ich muzyka jest często opisywana jako świeża, nowoczesna interpretacja jazzu, która przyciąga zarówno fanów tradycji, jak i osób szukających nowych brzmień i doświadczeń muzycznych.

Na Jazz Around Festival 2024 zagra też duet GeeJay. Gee (wokalista i autorka tekstów) i Jay (producent i multiinstrumentalista) poznali się w londyńskiej dzielnicy Harringay, kiedy pracowali jako bariści w kawiarni muzycznej. Szybko przeszli od jammowania na starym pianinie w kawiarni do tworzenia własnego, charakterystycznego stylu muzycznego. Silny, uduchowiony i naładowany emocjami wokal Gee idealnie pasuje do jazzujących akordów Jaya i groovowej rytmiki, podczas gdy flet poprzeczny dodaje kolejny element do melodyjnej mieszanki. Z dwoma EP-kami na koncie, GeeJay zdołali zgromadzić ponad 12 milionów streamów i zdobyli szerokie uznanie krytyków. Debiutancki album „What’s the Sun Without the Rain?” z wiodącym singlem z projektu „Stronger Than You Think” zdobył serca fanów na całym świecie.

Trójka artystów z Budapesztu, którzy swoim debiutanckim albumem „Jazzbois Goes Blunt” zrewolucjonizowali kilka muzycznych scen, czyli Jazzbois dołączają do lineupu Jazz Around Festival. Ich niezwykła fuzja psychodelicznych dźwięków wstrząsnęła nie tylko fanami jazzu, ale także miłośnikami hip-hopowych bitów. Pomimo bycia nowicjuszami na scenie, szybko zwrócili uwagę kluczowych postaci branży muzycznej, zyskując wsparcie od takich gigantów jak Joe Kay z Soulection. Jednak w wypadku Jazzbois to ich występy na żywo robią największe wrażenie. Każdy utwór to wynik czystej improwizacji, co sprawia, że każdy koncert to niezapomniane muzyczne przeżycie, gdzie kosmiczne energie zderzają się w niepowtarzalny sposób.

Joel Culpepper, brytyjski wokalista i autor znany ze swojego głębokiego głosu i eklektycznego stylu, który łączy elementy soulu, funku, R&B i muzyki elektronicznej pojawi się w Warszawie już pod koniec czerwca. Pochodzący z południowego Londynu, Culpepper zwrócił uwagę swoim debiutanckim minialbumem „Skydive” z 2012 roku, który zaprezentował jego bogaty wokal i dynamiczne kompozycje. Od tego czasu wydał kilka singli i minialbumów, w tym „Tortoise” i „Woman”, które dodatkowo umocniły jego reputację jako rosnącego talentu na brytyjskiej scenie muzycznej. Muzyka Culpeppera często eksploruje tematy miłości, tożsamości i osobistego rozwoju, a sam artysta ceniony jest pełne emocji i pasji koncerty. Jego charakterystyczny głos i niezdefiniowany gatunkowo dźwięk przyniosły mu porównania do artystów takich jak Prince, D’Angelo i Curtis Mayfield.

Jazzrockowe trio z fortepianem, czyli pochodzący z Sydney w Australii Brekky Boy zagrają na Jazz Around Festival 2024! Czerpiąc z takich artystów jak Tigran Hamasyan, GoGo Penguin, Robert Glasper i The Bad Plus, ten instrumentalny zespół stworzył ożywcze, oryginalne brzmienie, które łączy w sobie elementy jazzu, rocka, minimalizmu i folku. To w połączeniu z porywającym występem na żywo sprawiło, że Brekky Boy stali się jednym z najbardziej ekscytujących młodych zespołów na australijskiej scenie instrumentalnej. Zespół nominowany do nagrody Montreux Jazz Award odbył tournée „w poszukiwaniu najlepszego hot doga” na festiwalach na całym świecie.

Na tegorocznym Jazz Around Festival zagra Ania Szarmach. Muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów producentka, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako wokalistka, kompozytorka i producentka gościnnie brała udział w wielu muzycznych krajowych i międzynarodowych projektach. Jej głos jako wokalistki studyjnej można usłyszeć na kilkudziesięciu albumach topowych polskich i zagranicznych artystów. Dotychczas wydała 4 albumy: „Sharmi”, „Inna”, „POZYTYWka”, „Shades of Love”. Ania Szarmach była trzykrotnie nominowana do Fryderyków. Wraz z towarzyszącym jej międzynarodowym składem będzie przewodniczką w energetycznej podróży przez świat soulu, jazzu i r’n’b w poszukiwaniu nowych, nieodkrytych przestrzeni muzycznych. W programie znajdą się między innymi premierowe wykonania piosenek zapowiadających najnowszy album Ani.

Aktualizacja 20.03.2024

Alfa Mist, Avishai Cohen Trio, Emily King, Giacomo Turra & The Funky Minutes, Łona x Konieczny x Krupa, Nubya Garcia, Madison McFerrin, Nene Heroine, Poluzjanci i Youngr to pierwsze ogłoszone artystki i artyści trzeciej odsłony Jazz Around Festival. Karnety są już dostępne w sprzedaży.

Uczucia ponad twórczy perfekcjonizm – to motto, które napędza niespokojną kreatywność multiinstrumentalisty i producenta znanego jako Alfa Mist. Karierę rozpoczynał jako producent grime’u i hip-hopu, ale wkrótce zainteresował się jazzem, muzyką filmową i world music. W ciągu ostatnich lat artysta ugruntował swoją pozycję na rynku muzycznym jako jeden z największych talentów nowej fali jazzu w Londynie. Jego muzyka to fantastyczna mieszanka melancholijnych harmonii z nutami alternatywnego hip-hopu, soulu i afrobeatu.

Emily King to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Styl muzyczny artystki obejmuje elementy soulu, R&B, popu i jazzu, co nadaje jej twórczości unikalny charakter. King jest znana ze swoich głębokich i poruszających tekstów oraz melodyjnych kompozycji, które często dotykają tematów miłości, relacji i życiowych doświadczeń. Albumy, takie jak „East Side Story” i „Scenery”, zdobyły uznanie krytyków i przyciągnęły szerokie grono fanów na całym świecie.

Geniusz kontrabasu. Jeden z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych ostatniej dekady. Avishai Cohen z projektem Avishai Cohen Trio. Magazyn Down Beat nazwał go „wizjonerem gatunku” i „jedną z postaci otwierających jazz na nowe obszary„. Cohen ma ponadto unikalną zdolność łączenia wysublimowanej sztuki z szeroką popularnością. Jego muzyka łączy elementy jazzu, muzyki etnicznej, fusion i klezmerskiej.

Ceniona saksofonistka i kompozytorka jazzowa Nubya Garcia swoją karierę rozpoczęła jako członkini zespołu Tomorrow’s Warriors. Jej debiutancki album „SOURCE” z 2020 roku zdobył uznanie krytyków i przyniósł jej wiele nagród, w tym Jazz FM i Sky Arts Breakthrough Act of the Year Awards i nominację do Mercury Prize. Jej muzyka łączy elementy jazzu, afrobeatu, reggae i elektroniki.

Giacomo Turra & The Funky Minutes to włoski muzyk, gitarzysta i kompozytor, który wykazuje się wszechstronnym talentem, swobodnie czerpiąc z różnorodnych gatunków muzycznych, takich jak R&B funk i jazz. Turra zdobył popularność dzięki publikacji swoich występów wideo na platformach społecznościowych, a także wydaniu albumu „The Groove Sessions”, który zawiera kompilację coverów nagranych ze znanymi muzykami i wokalistami. Jego muzyka charakteryzuje się energetycznym stylem gry na gitarze oraz zróżnicowanymi wpływami muzycznymi.

Na Jazz Around Festival zagra amerykańska wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna, prywatnie córka znanego wokalisty jazzowego Bobby’ego McFerrina – Madison McFerrin. Artystka znana jest ze swojego unikalnego stylu wokalnego, który łączy elementy soulu, R&B, jazzu i elektroniki. Jej muzyka często wykorzystuje pętle wokalne i efekty dźwiękowe, co nadaje jej charakterystyczne, nowoczesne brzmienie. Madison zdobyła znanie dzięki serii niezależnych wydań i koncertów na żywo. Jej utwory są pełne emocji i głębokiej ekspresji, co przyciąga uwagę słuchaczy na całym świecie.

Youngr to pseudonim artystyczny muzycznego producenta, multiinstrumentalisty i wokalisty angielskiego pochodzenia znanego też jako Dario Darnell. Jego muzyka łączy różnorodne gatunki, takie jak pop, elektronika, indie rock, tworząc energetyczne i zaraźliwe kompozycje. Youngr znany jest ze swoich dynamicznych występów na żywo, podczas których używa pętli dźwiękowych i obsługuje różnorodne instrumenty, aby stworzyć warstwowe brzmienie. Jego popularność rosła dzięki viralowym coverom znanych utworów, odtwarzanym miliony razy w serwisach streamingowych oraz oryginalnym singlom, takim jak „Out of My System” czy „Monsters”.

W Warszawie pojawi się też projekt specjalny Łona x Konieczny x Krupa stworzyli coś bardzo w stylu kultowego szczecińskiego rapera, jednocześnie świeżego, obfitującego w ciekawe rozwiązania brzmieniowe. Za nimi stoją Konieczny i Krupa, członkowie składu Siema Ziemia, czyli inspirowanego elektroniką kwartetu akustycznego, który energię czerpie z kolektywnej improwizacji. Łona dorzuca do tego interesujące obserwacje i celne puenty tekstowe.

Poluzjanci to kultowa grupa, przewrotnie nazywana najbardziej znanym nieznanym polskim zespołem, która zainspirowała i wychowała całe pokolenia młodych artystów. Oryginalne brzmienie Poluzjantów to zasługa wybitnych muzyków tworzących formację, a także charakterystycznych kompozycji, pisanych w większości przez frontmana Kubę Badacha do tekstów Janusza Onufrowicza. Muzycy pracują obecnie nad czwartym albumem, którego fragmenty zaprezentują podczas warszawskiego koncertu.

Ich twórczość to mikstura analogowych brzmień, dubu, post-rocka, improwizacji oraz komunikatywnych i emocjonalnych melodii wykonywanych przez grupę trójmiejskich muzyków. Nene Heroine po bardzo dobrze przyjętym debiutanckim albumie „Total Panorama” (Alpaka Records), prezentuje nowy program pod tytułem „MOVA”. Muzycy zespołu nie lubią kompromisów, a jazz traktują wyłącznie jako punkt wyjścia do tworzenia nowych struktur. „MOVA” jest pretekstem do dalszych poszukiwań własnego stylu oraz pójścia o krok dalej i połączenia sfery dźwiękowej z aspektem wizualnym na scenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.