La Sagrada Familia. Kontekst muzyczny

Przy okazji festiwalu Be Prog! My Friend, który szeroko był foto-relacjonowany w naszym serwisie (komplet galerii tu), zrobiliśmy zdjęcia wciąż budowanej, słynnej Templo Expiatorio de la Sagrada Familia. Barcelońska bazylika to szalony sen Antonio Gaudiego – katalońskiego architekta i inżyniera. O samym Gaudim i Sagradzie, której budowę rozpoczęto w 1882 roku, można by wiele pisać, ale przecież nie architekturą czy religią się zajmujemy. Jedna z fasad, jedyna zresztą ukończona za życia jej pomysłodawcy, mianowicie Fasada Narodzenia Chrystusa posiada dość znaczący kontekst muzyczny. Wokół centralnego portalu nietrudno zauważyć wiele anielskich postaci (o dziwo bez skrzydeł), celebrujących narodziny Jezusa. Wśród nich znajdziemy sześciu muzyków, każdego “grającego” na innym instrumencie: dudach, tamburynie, gitarze, skrzypcach, harfie, waltorni. Towarzyszy im chórek 9 śpiewających aniołów. Oryginalne rzeźby, które zostały wykonane z gipsu, zostały niestety zniszczone podczas hiszpańskiej wojny domowej (lata 1936-39). Większość postaci znajdujących się obecnie na północno-wschodniej fasadzie wykonał japoński rzeźbiarz Etsuro Sotoo w oparciu o pomysły Gaudiego.
Poniższy, krótki fotoreportaż zawiera zdjęcia wszystkich anielskich muzyków oraz kilka z wnętrza, wykonane podczas kilkugodzinnej wizyty w bazylice.

Po obejrzeniu zdjęć, warto posłuchać utworu grupy Alan Parsons Project La Sagrada Familia, pochodzącego z albumu Gaudi (1987), poświęconego architektowi, który przez jednych uważany jest za geniusza, przez innych za szaleńca. Klip zawiera sporo ujęć bazyliki… Z tłumaczeniem tekstu utworu również można zapoznać się w naszym serwisie – znajduje się tu w dziale Tekstociąg.

Marek J. Śmietański 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.