Great September: 10 artystów, których nie możesz przegapić

Trzy dni koncertów i paneli dyskusyjnych. Ponad setka artystów na trzynastu scenach. W Łodzi będzie się działo. Jak się w tym wszystkim odnaleźć, dokąd się wybrać podczas Great September? Spieszymy z pomocą.

Formuła festiwalu sprawia, że niekiedy w tym samym czasie odbywać będzie się nawet siedem koncertów. Mimo niewielkich odległości między klubami potrzebna byłaby władza nad czasem, aby zobaczyć wszystkie występy. Jeśli akurat nie macie możliwości pożyczenia “czasozmieniacza” od Hermiony Granger — przed Wami trudne decyzje. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Gdzie i kiedy się wybrać? Od razu przyznam się bez bicia: nawet na tej shortliście dwa koncerty na siebie nachodzą (ja też żałuję!). Poznajcie moje rekomendacje. Kolejność zgodna z harmonogramem występów.

Rubens

EC1, Scena mBank / Mastercard
Czwartek, 20.10.22
18:30-19:00

Koncertował z Orkiestrą Męskiego Grania, współpracował z Dawidem Podsiadło, Mrozem, Wojtkiem Mazolewskim i Johnem Porterem. Jest stałym członkiem zespołu Darii Zawiałow. W listopadzie ukaże się debiutancki album artysty. Kilka z dwunastu numerów — do których wszystkie partie poza bębnami nagrał sam Piotr “Rubens” Rubik — publiczność zna już z Wynoszę się (EP-ki wydanej wiosną) jego występów na Męskim Graniu bądź podczas Edison Festiwal.

Runforrest

Pop’N’Art
Czwartek, 20.10.22
20:30-21:00

Jedno z objawień Czad Festiwal 2017 nie przestaje się rozwijać. Krakowski wokalista od tego czasu zdążył współpracować m.in. z Bass Astral x Igo, Misią Furtak, ARS LATRANS Orchestra. Nie ma sensu próbować zamykać Grzegorza Wardęgi w konkretne ramy gatunkowe. Sprawnie porusza się on na granicy alternatywnego rocka, indie-folku, elektroniki i popu. Runforrest powoli odchodzi od minimalistycznych, akustycznych aranżacji, z których zasłynął na początku swojej muzycznej drogi, na rzecz bardziej rozbudowanych brzmień. Nie traci przy tym nic ze swojej emocjonalności.

Hela

6. Dzielnica
Czwartek, 20.10.22
21:00-21:30

Kolejna na mojej liście artystka, której twórczości nie należy gatunkowo szufladkować. Muzyczne wykształcenie odebrała w Londynie, gdzie studiowała songwriting. Historia rocka nie jest jej więc obca. Reprezentantka wytwórni FONOBO Label sama uznaje się za przedstawicielkę współczesnego indie-folku. U Heli coś dla siebie znajdą zarówno fani The Lumineers, jak i osoby urzeczone twórczością Taylor Swift.

Lor

6. Dzielnica
Czwartek, 20.10.22
22:00-22:30

Gdy kwartet powstał w 2015 roku, najmłodsza z członkiń miała czternaście lat. Od tego momentu zespół nie przestaje się rozwijać, największe sceny polskich festiwali nie są im obce: grały już na OFF Festiwal, Primavera Sound, Orange Warsaw Festiwal i Openerze. Nikt to pierwszy utwór nagrany przez Lor w ojczystym języku. Na dwóch pierwszych albumach zespołu wszystkie utwory były śpiewane po angielsku. Za sprawą kompozycji opartych na dźwiękach pianina i skrzypiec Lor zafunduje nam podczas Great September bardzo melancholijne doświadczenie.

Duchy

Niebostan
Piątek, 21.10.22
19:00-19:30

W przypadku duetu Duchy godzina dziewiętnasta wydaje się porą zdecydowanie zbyt wczesną. Gęsty klimat idealnie wpasowałby się w znacznie późniejszą porę. Joanna Komorowska (autorka i wokalistka) i Michał Szturomski (producent i kompozytor) nie ukrywają swoich inspiracji latami osiemdziesiątymi. Metafizyka, oniryzm, mrok nocy — te elementy przewijają się w piosenkach Duchów tak muzycznie, jak i estetycznie. Całość bazuje zaś na melancholijnym wokalu i nastrojowej elektronice.

Dziwna Wiosna

EC1, Hala Maszyn
Piątek, 21.10.22
21:30-22:00

Warszawskie trio swoim debiutanckim albumem zapracowało na nominację do Fryderyka kategorii Album Roku Rock/Metal. Nic dziwnego, “brudne i piękne rockowe piosenki” od zawsze mają w Polsce liczne grono fanów. Nie odżegnują się od inspiracji grungem, Queens of the Stone Age, Yeah Yeah Yeahs i Kings of Leon (byli ich supportem latem podczas koncertu w Warszawie). Do Łodzi przyjadą dzień po koncercie w krakowskim klubie Zaścianek.

Jakub Skorupa

DOM
Piątek, 21.10.22
21:30-22:00

Zeszyt pierwszy, debiutancki album Jakuba Skorupy, ukazał się w marcu 2022 roku. Przeciwieństwo wczesnego debiutu, a zarazem debiut jakże udany. Z wykształcenia jest animatorem, jego droga na wielką scenę prowadziła przez open-mic w londyńskim klubie i wiele zapisanych notesów: będąc w 2018 roku w Londynie, zorientowałem się, że po prostu brakuje mi w życiu pisania piosenek i takiego powrotu do dziecięcej kreatywności — zapisywania tego, co mam w głowie. Jego piosenki są niezwykle osobiste, a gdzieś w ich tle nierzadko przewija się Śląsk, na którym urodził się muzyk.

OvE

Dom Literatury
Sobota, 22.10.22
20:00-20:30

OvE, czyli The Overview Effect, to mieszanka jazzu, afrobeatu i funku, choć członkowie zespołu mają doświadczenie głównie związane z rockowym graniem. Instrumentarium jest naprawdę bogate — poza gitarami, perkusją i klawiszami, nastrój buduje rozbudowana sekcja dęta: dwa saksofony, trąbka i puzon. Ostrzeszowska formacja przeniesie publikę na “wyimaginowane terytoria pieśni i rytmu, wzruszenia i ekscytacji”.

Ola Poskrop

Łódź Kaliska, scena górna
Sobota, 22.10.22
20:30-21:00

Jak na siedemnastolatkę, Ola Poskrop dysponuje nad wyraz dojrzałym głosem. Podobnie jak Hela, została wzięta pod skrzydła przez wytwórnię Fonobo Label. Jej singiel Better Place został wydany w ramach akcji Fonobo Pitcher. Słuchając tego numeru, nie sposób wyzbyć się skojarzeń z Dolores O’Riordan i zespołem The Cranberries.

Tropical Soldiers in Paradise

Dom Literatury
Sobota, 22.10.22
20:00-20:30

Początkowo trio, dziś znacznie bardziej rozbudowany — bo sześcioosobowy — skład. Tropical Soldiers in Paradise podczas swoich koncertów zabierają publikę “w odległe tropiki na pograniczu jazzu, dubu, calypso, lounge i oldschoolowych hip-hopowych bitów”. Ich występ będzie zwieńczeniem najbardziej jazzowego setu podczas Great September, który w sobotę o dziewiętnastej w Domu Literatury otworzy zespół Klawo.

Zbyt oczywiste do polecenia:

Błażej Król, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Kortez, WaluśKraksaKryzys

Warto także zobaczyć:

Franio Mucha, The Saturday Tea, Lor, Guest Julka, Kuba Dąbrowski, Postman, Wrona, Wij, Faustyna Maciejczuk, mop, Franek Warzywa & Młody Budda, KIWI, Klawo, Tropical Soldiers in Paradise, Pavement Pizza, Optical Sun

Great September Showcase Festival & Conference odbędzie się w dniach 20-22 października w klubach i miejscach kulturalnych w Łodzi. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Independent oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.