Theon Cross – Bielsko-Biała, Metrum Jazz Club, 16.06.2023

Ostatnim artystą londyńskiej nocy jazzowej podczas Orlen Jazz Festiwal 25. Bielskiej Zadymki Jazzowej był Theon Cross. Postać to wyjątkowa, bo prezentująca nowe możliwości zdefiniowania w muzyce instrumentu rzadko wykorzystywanego jakim jest tuba. Dzięki solidnemu wykształceniu muzycznemu Cross płynnie porusza się w muzyce od klasycznej do muzyki jazzowej. Te poszukiwania naznaczone są wpływami afrykańsko-karaibskiej stylistyki muzyki reagge, afrobeat lub tanecznej muzyki soca. Każde z jego wydawnictw płytowych wzbudziło entuzjastyczny odbiór słuchaczy i fachowych recenzentów. Bielska scena klubu Metrum stała się miejscem wyjątkowego spotkania Theona Crossa i jego muzyków z saksofonistą Idrisem Rahmanem z grupy Ill Considered, która co dopiero zakończyła swój koncert. Ku radości wszystkich nie okazało się to gościnnym udziałem w jednym utworzem, ale w całym koncercie. I tym razem euforia słuchaczy wzrastała z każdym utworem, dając tylko chwile wytchnienia podczas przestrzennych improwizacji gitarzysty Nikosa Ziarkasa. Czy ten wieczór mógł zakończyć się lepiej? Definitywnie NIE!

Zdjęcia z koncertu Theona Crossa w ramach Orlen Jazz Festiwal 25. Bielska Zadymka Jazzowa

Inne galerie: Esperanza Spalding i goście, Ill Considered, sneaky jesus, Apostolis Anthimos TriasChico Freeman & Antonio Faraò QuartetEsperanza Spalding & AntonioBrownDanceHorntet, Hania Derej Quintet, Piotr Wojtasik Sekstet feat. Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski Quintet

Jacek Raciborski

PS. Dziękujemy organizatorowi festiwalu Orlen Jazz Festiwal 25. Bielska Zadymka Jazzowa – bielsko-bialskiemu Stowarzyszeniu Sztuka Teatr – za akredytację foto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.