Tomasz Stańko “Toast urodzinowy 2023” – Warszawa

Od 2019 roku stałym elementem jazzowego kalendarza stał się „Toast urodzinowy” świętowany w pobliżu urodzin Tomasza Stańko. Koncerty organizowane przez fundację jego imienia kierowaną przez córkę Mistrza – Annę Stańko – rokrocznie gromadzą rzesze słuchaczy i fanów. Tegoroczny, piąty już, toast miał dwie odsłony. Pierwsza odbyła się w Rzeszowie czyli miejscu urodzin, a druga – w Warszawie, dokładnie w dniu urodzin Pana Tomasza czyli 11 lipca.

Zarówno podczas koncertu na dziedzińcu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, jak i na Placu Defilad w Warszawie wystąpiły niezwykłe projekty prowadzone przez współpracujących z Tomaszem Stańko artystów: Sławomira Kurkiewicza i Jakoba Bro. Sławomir Kurkiewicz poprowadził projekt „Stańko Shuffle” w składzie: Sławomir Kurkiewicz (koncepcja, aranżacja, kontrabas), Piotr ‘Pianohooligan’ Orzechowski (fortepian), Philip Dizack (trąbka), Dorota Miśkiewicz (wokalizy, instrumenty perkusyjne), Dawid Fortuna (perkusja, elektronika) oraz kwartet smyczkowy Sonos czyli Marta Huget-Skib, Anna Grzybała, Aleksandra Steczek i Bartek Bunio. Podczas koncertu zostały zaprezentowane głównie kompozycje z płyt Tomasza Stańko Balladyna oraz Freelectronic. Ten wybitny skład zagwarantował ponowne odkrycie tych ponadczasowości kompozycji, a publiczność dosłownie nie chciała, by koncert zakończył się tylko jednym bisem.

 

Po przerwie na scenie pojawił się projekt duńskiego gitarzysty czyli Jakob Bro Nonet w składzie: Jakob Bro (gitara), Bill McHenry (saksofon tenorowy), Jesper Zeuthen (saksofon altowy), Felix Rossy (trąbka), Jorge Rossy (perkusja), Jakob Høyer (perkusja), Anders Christensen (kontrabas), Florent Nisse (kontrabas) i Adi Zukanovitz (instrumenty klawiszowe). Rozbudowany skład zaprezentował muzykę nawiązującą do skandynawskiego kwintetu, którym kierował Tomasz Stańko podczas realizacji i współpracy koncertowej związanej z płytą Dark Eyes. Z wielką radością przyjąłem to, że choć na chwilę klimat tej płyty powrócił. Już dziś cieszę się na przyszłoroczne świętowanie i odkrywanie na nowo muzyki Maestra Tomasza Stańko.

Jacek Raciborski

PS. Fotorelacja przygotowana dzięki uprzejmości organizatora toastu – Fundacji im. Tomasza Stańko oraz jej prezes i fundatorce – Annie Stańko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.