Mike Stern & Leni Stern with Adam Golicki Trio – Katowice, Miasto Ogrodów, 21.11.2023

Mike Stern stał się w ostatnim czasie częstym gościem naszych scen. Podczas obecnej jesiennej trasy odwiedzi aż osiem polskich miast. Tym razem w towarzystwie żony Leni Stern i cenionego polskiego tria: perkusisty Adama Golickiego, gitarzysty Rafała Sarneckiego oraz basisty Piotra Lemańczyka.

Imponujący dorobek artystyczny i niepodważalny wkład w świat gitary elektrycznej czyni zeń jednego z jej herosów. Doskonałym pomysłem okazał się pokoleniowy mariaż, z którego powstała płaszczyzna do muzycznego dialogu. W tej formule każdy z muzyków okazał się pełnowartościowym parterem lidera.

Koncert otwarła kompozycja Leni Stern Like A Thief  wykonana przez nią na ngoni. Ngoni to  instrument strunowy używany w krajach Afryki Zachodniej, zwłaszcza w Mali. Z bogatego katalogu kompozycji Mike’a Sterna zabrzmiało m.in. Out of the Blue i You Never Know. Niemałym zaskoczeniem dla mnie były utwory z wokalizami gitarzysty, jak choćby Wishing Well. Z każdą minutą czuło się ze sceny wielką radość ze wspólnego grania. Solowe partie zmieniały się niemalże w dialog. Na bis zabrzmiał Red House Jimi’ego Hendrixa i porywająca wersja Jean Pierre Milesa Davisa. Po tym instrumentalnym pojedynku trudno było uwierzyć, że był to już koniec koncertu.

Jacek Raciborski

PS. Fotorelacja przygotowana dzięki uprzejmości Katowice Miasto Ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.