26. Bielska Zadymka Jazzowa – Bielsko-Biała, 16.03.2024

Drugi wieczór w bielskiej Cavatina Hall podczas 26. Bielskiej Zadymki Jazzowej miał jednego głównego bohatera. Tym bohaterem z racji jego 85. urodzin była wytwórnia Blue Note Records. Galę na jej cześć rozpoczęto od przyznania jej Nagrody Artystycznej SST „Anioł Jazzu 2024”. Sama ceremonia odbyła się wcześniej, a nagroda trafiła w ręce legendarnego prezesa wytwórni Dona Wasa. Dzięki zapisowi video wszyscy słuchacze byli świadkami tego doniosłego momentu. Gospodarzem pierwszej części wieczoru był Nduduzo Makhathini (fortepian) i jego trio, w którym znaleźli się również Zwelakhe-Duma Bell le Pere (kontrabas) i Francisco Mela (perkusja). Nduduzo Makhathini to wybitny pianista południowoafrykański wydający w Blue Note Records. Od pierwszych chwil afrykańskie źródła biły z każdego dźwięku. Całości dopełniał wyjątkowy rytm osadzony min. w tradycji muzyki kubańskiej. Wybitne umiejętności instrumentalne w emocjonalny sposób podkreślały wyjątkowość każdej kompozycji. Głęboki przekaz duchowy zawarty w tej muzyce dodawał jej nowego wymiaru. Nie było chyba nikogo, kto pozostał by obojętny na jej piękno. Bez wątpienia ten koncert był wielkim wydarzeniem całego festiwalu.

 

Po przerwie na scenie pojawił Terence Blanchard z E-Collective i kwartetem smyczkowym Turtle Island Quartet. Terence Blanchard od lat zaliczany jest do czołowych instrumentalistów i kompozytorów jazzowych. Od lat również komponuje muzykę, poczynając od filmów i seriali telewizyjnych, a kończąc na tworzeniu wielkich form operowych. Siedmiokrotnie zdobył nagrodę Grammy, dwukrotnie był nominowany do Oskara, a jego tegoroczna wizyta jest trzecią w zadymkowej historii. Ta poszerzona instrumentalnie konwencja napełniła Cavatinę wysmakowaną i wielobarwną muzyką pochodzącą z płyty Absence. Otwartość formy dawała muzykom pole do solowych popisów pod czujnym okiem lidera. Tak grają tylko giganci jazzu.

 

Pozostałe fotorelacje: Leszek Możdżer & Adam Bałdych oraz Paulina Przybysz i  i Antonio Sánchez Quartet oraz Marcus Stickland Twin-Life.

Jacek Raciborski

PS. Dziękujemy organizatorowi festiwalu 26. Bielska Zadymka Jazzowa – bielsko-bialskiemu Stowarzyszeniu Sztuka Teatr – za akredytację foto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.