Marcin Kydryński prezentuje: Siesta w drodze – Samara Joy

12 kwietnia w sali NOSPR w Katowicach w ramach projektu “Siesta w drodze” wystąpi dwukrotna laureatka nagrody Grammy i wschodząca gwiazda jazzu, Samara Joy. Nagrodzonym Grammy i szeroko uznanym albumem Linger Awhile, 23-letnia Samara Joy toruje sobie ścieżkę do grona takich artystów jak Sarah, Ella i Billie jako kolejna sensacja świata jazzu, nagrana przez legendarne Verve Records.

Urodziła się w 1999 roku w Nowym Jorku, wychowała na Bronxie. Pochodzi z rodziny muzyków. W 2019 roku zwyciężyła w konkursie wokalnym Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition, a w 2020 roku znalazła się w gronie stypendystów wyróżnionych przez fundację Elli Fitzgerald. Jeszcze jako studentka postanowiła nagrać pierwszą płytę, na którą fundusze zebrała w serwisie crowdfundingowym. Album zatytułowany Samara Joy ukazał się w 2021 roku nakładem niezależnej wytwórni Whirlwind.

Jej głos, bogaty i aksamitny, a jednocześnie zaskakująco wyrafinowany, zdobył już fanów takich jak Anita Baker, Regina King, Kelly Clarkson czy Jennifer Hudson, ale też oraz zapewnił występy w programach TODAY Show, The Tonight Show z Jimmym Fallonem, The Late Show ze Stephenem Colbertem czy CBS Mornings. Dodatkowo miliony polubień na Tik Toku umacniają status Samary jako pierwszej gwiazdy jazzu pokolenia Z.

 

Marcin Kydryński:

To od czasów Nory Jones najbardziej błyskotliwa kariera w świecie jazzowej wokalistyki. I jakie wyzwanie. Jeśli masz dwadzieścia lat i za swą pierwszą w życiu płytę: Samara Joy, dostajesz dwie najważniejsze w swej kategorii nagrody Grammy (Najlepszy Album Wokalny i Najlepsza Nowa Artystka) to co dalej? Gdy dwudziestolatka wygrywa najpierw festiwal Ellingtona a potem Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Sary Vaughan, reżyserka Regina King wyrokuje: „W tej dziewczynie żyją jednocześnie Sarah i Ella Fitzgerald”.

Co więcej można osiągnąć? Otóż można to, co w muzyce, zwłaszcza jazzowej, najważniejsze. Własny głos. Swój ton. Jedyną, niepowtarzalną barwę, frazę. To proces. Świat jazzu przysłuchuje się życzliwie Samarze, gdy pojawia się kolejno: na Broadwayu, w Carnegie Hall, w Jazz at Lincoln Center – świątyniach muzyki. Potem, wraz z drugą płytą, Linger Awhile, artystka rzuca na kolana publiczność kolejnych kontynentów. A wszystko to z pomocą dawnych, tysiąckroć już zaśpiewanych i zagranych jazzowych standardów, w czasach panoszącej się elektroniki i triumfu rapu. Cóż, najwyraźniej robi coś naprawdę dobrze. Będziemy mieli szansę doświadczyć jej sztuki w zachwycającej sali NOSPR, w kwietniu 2024.

Gdzie i kiedy?

12.04.2024, piątek, godz. 20:00
NOSPR, plac Wojciecha Kilara 1, Katowice

Bilety

199 zł (4 strefa), 249 zł (3 strefa), 299 zł (2 strefa), 349 zł (1 strefa)

Dostępne na: Eventim, eBilet, NOSPR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.