Be Prog! My Friend 2018 – zapowiedź, cz. 2

Czym jest Be Prog! My Friend? Festiwalem? Nie tylko… Plaża, słońce, gastronomia i kultura, a do tego mieszanka starej i nowej muzyki progresywnej. W ubiegłym roku festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Prog Awards 2016 w kategorii Best Event. Kompletna produkcja wszystkich głównych zespołów, wyjątkowe otoczenie w cudownym barcelońskim Poble Espanyol i przyjazne środowisko. Mnóstwo udogodnień, wegańskie opcje żywieniowe, zniżki dla dzieci… to wszystko decyduje o tym, że Be Prog! My Friend jest innym festiwalem progresywnym niż wszystkie pozostałe. W dotychczasowych czterech edycjach na scenie pojawili się tacy wykonawcy jak m.in. Opeth, Anathema, Fish, Camel, Devin Townsend, Katatonia, Riverside, Ateven Wilson, Magma, Between The Burried & Me, Jethro Tull, Marillion, Miek Portnoy, Ulver (chronologicznie od początku).
V. edycja festiwalu Be Prog! My Friend odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2018 w Barcelonie. Szczegóły można śledzić na wydarzeniu na FB. O pierwszym dniu festiwalu pisaliśmy tu, teraz przedstawiamy zespoły, które drugiego dnia wystąpią na scenie zlokalizowanej na Poble Espanyol.

Steve Hackett

Współzałożyciel legendarnego Genesis – Steve Hackett – pojawi się na scenie Be Prog! My Friend 2018 jako drugi headliner. Wystąpi z setem koncertowym będącym mieszanką twórczości solowej i macierzystego zespołu. Publiczność będzie miała niemal niepowtarzalną okazję usłyszeć fragmenty albumu Wind And Wuthering, jak również takie utwory jak The Musical Box, Dancing With the Moonlit Knight czy Supper’s Ready. Obok muzyki niezwykle produktywnego, dbającego o jakość kompozycji, Hacketta nie można przejść obojętnie. Gitarzysta ma na koncie ponad 20 płyt studyjnych (progrockowych, klasycznych, a nawet jedną bluesową), kilkanaście koncertowych, dwie w duetach (z bratem Johnem Hackettem oraz jako Squackett z nieżyjącym już basistą Yes – Chrisem Squiere’m) oraz 6 studyjnych i 2 koncertowe z zespołem Genesis i po jednej z grupami Quiet World oraz GTR. Razem ze Steve’m wystąpią najprawdopodobniej tacy muzycy, jak Roger King (klawisze), Gary O’Toole (perkusja), Rob Townsend (saksofony, flety), Jonas Reingold (bas) oraz wokalista Nad Sylvan.

Sons Of Apollo

Czy Sons Of Apollo jest supergrupą? TAK!!! Mike Portnoy, Derek Sherinian, Ron ‘Bumblefoot’ Thal, Billy Sheehan i Jeff Scott Soto połączyli swoje siły w ramach tego niesamowitego projektu i nagrali płytę Psychotic Symphony, która ukazała się w październiku 2017 roku. Kto słyszał utwór Coming Home, ten wiecie, że nie można określać ich mianem “super” tylko ze względu na znane nazwiska. Znakomici muzycy mogą tworzyć tylko znakomitą muzykę i Sons Of Apollo jest tego doskonałym przykładem [mamy pewne wątpliwości co do tej ogólnej tezy, aczkolwiek Sons Of Apollo jest z pewnością wyjątkiem potwierdzającym regułę – przyp. red.]. Scena Be Prog! My Friend 2018 będzie pierwszą w Europie, na której Amerykanie pojawią się w tym roku.

Burst

Grupa Burst wydała w 2008 roku wspaniały, wytrącający z równowagi, album Lazarus Bird, i kilka miesięcy później się rozpadła. Teraz możemy to już potwierdzić bez wahania – szwedzcy prog-metalowcy zgodzili się reaktywować w pełnym składzie i wykonać na żywo zarówno swój najlepszy album, jak i inne niesamowite utwory. Szaleństwo! 🙂 Przez 15 lat działalności wydali raptem 5 albumów studyjnych, ale za to mają w swojej dyskografii również takie perełki jak świetna Prey On Life czy niezwykłe Origo. Burst umiejętnie miesza na swoich płytach prog-metal z post-rockiem, sludge metalem, a nawet metalcorem. W ten sposób idealnie wpasowują się w koncepcję Be Prog! My Friend.

Gazpacho

Gazpacho było jednym z najbardziej rozchwytywanych zespołów na festiwale planowane na 2018 rok. Muzycznie nie jest to grupa łatwa do zaklasyfikowania, jedni przedstawiają ją jako art-rockową, inni jako alternatywną, wspominane jest również określenie neo-progresywna. Niektórzy twierdzą nawet, że Norwedzy brzmią podobnie do Radiohead czy The Porcupine Tree. Niezależnie od klasyfikacji, trasa koncertowa zorganizowana w 2015 roku po wydaniu ich poprzedniego albumu Molok zakończyła się pełnym sukcesem z kilkoma wyprzedanymi koncertami w różnych częściach Europy. Występ Gazpacho będzie tym bardzie interesujący, że za kilka tygodni [dokładnie 25 maja 2018 – przyp. red.] ukaże się nowy album Norwegów – Soyuz, z którego już światło dzienne ujrzały dwa interesujące single (Soyuz One oraz Exit Suite).

Plini

Australijski gitarzysta Plini przyjedzie do Barcelony po ostatniej udanej trasie koncertowej promującej album Handmade Cities (2016). Pomimo młodego wieku [wkrótce skończy 26 lat – przyp. red.] , Plini jest obecnie uznawany za jednego z najważniejszych wykonawców na australijskiej scenie progresywnej. EP-ki The End of Everything i Sweet Nothings są doskonałymi przykładami tego, co potrafi ten utalentowany muzyk, a jego ożywczy i dynamiczny występ z pewnością oczaruje festiwalową publiczność. Sam Plini stwierdził: “Barcelona jest jednym z moich ulubionych miast na świecie, które można odwiedzić, a co dopiero tam grać, więc będzie dla mnie absolutną przyjemnością, zagrać w tak pięknej scenerii jako element tego epickiego lineupu. Nie mogę się doczekać!

oprac. na podstawie materiałów organizatora Be Prog! My Friend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.