Akcja #otwieramykoncerty

Przedstawiciele polskiej branży muzycznej – pod szyldem Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich (w organizacji) – wystosowali postulat, sprzeciwiając się działaniom rządu oraz żądając nie tylko zniesienia restrykcji, ale także równego traktowania w sprawie organizacji wydarzeń artystycznych.Do akcji przyłączają się kolejni artyści, m.in. Agnieszka Chylińska, Anna Karwan, Krzysztof Zalewski.

Od kilkunastu tygodni na powrót do pracy czekają dziesiątki tysięcy osób. Nie są to jedynie artyści muzycy, ale również pracownicy firm z zapleczem technicznym, organizatorzy, realizatorzy światła i dźwięku, choreografowie, ekipy scenograficzne, kierowcy, ochrona, menadżerowie, a także przedstawiciele branż powiązanych, takich jak: hotelarstwo, transport czy gastronomia. Ta branża generuje 3,5% PKB.

Covid-19 pokrzyżował nasze plany, zarówno prywatne jak i zawodowe. Od połowy marca nie gramy dla Was koncertów, zostały odwołane trasy, festiwale. Nasza branża bardzo dotkliwie odczuwa skutki wirusa. Jako pierwsza została pozbawiona możliwości pracy. Teraz, kiedy inne sektory biznesu są odmrażane, sportowe areny mogą wypełniać się publicznością (obecnie nawet do 10 tys. osób na jednym meczu), a w mediach obserwujemy kilkutysięczne zgromadzenia, my także chcemy wrócić do pracy.

Żądamy równego traktowania!

Postulaty:

  • Domagamy się przejrzystych zasad organizacji imprez artystycznych, a przede wszystkim domagamy się jasnej komunikacji!
  • Obecne przepisy zawierają wiele błędów formalnych i wiele zapisów stoi w kolizji z zasadami organizacji imprez, przez co nadal nie możemy wrócić do pracy.
  • Żądamy, aby wydarzenia artystyczne i koncerty mogły odbywać się na takich samych zasadach – np. mecze piłki nożnej mogą odbywać się na stadionach wypełnionych publicznością.
  • Żądamy zniesienia zapisu o udziale 150 osób w imprezach plenerowych na rzecz zapisów procentowych.
  • Apelujemy, aby wszystkie zgromadzenia publiczne i wydarzenia artystyczne traktować na równych prawach – wystarczy popatrzeć na obecne wiece polityczne.
  • Żądamy jasnych przepisów dla imprez plenerowych (masowych i rekreacyjnych ujętych w ustawie o imprezach masowych), jak również dla tych organizowanych w obiektach przeznaczonych do tego tj.: w amfiteatrach, w klubach muzycznych, halach widowiskowych i innych.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie organizatorzy akcji deklarują gotowość, by wspólnie z rządem podjąć współpracę przy opracowaniu i dalszym wdrażaniu procedur bezpiecznego uczestnictwa publiczności w wydarzeniach artystycznych.

Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ogromna liczba osób została z dnia na dzień bez pracy i z jak dużym problemem musi się zmierzyć! Z jednej strony chodzi o przywrócenie pracy tysiącom osób, a z drugiej o organizowanie niezapomnianych, ale jednocześnie bezpiecznych wydarzeń artystycznych…

Organizatorzy proszą od dołączenie do akcji każdego, kto chce, aby branża artystyczna przetrwała i wszystkich, którzy tęsknią za muzyką na żywo. Przyłączamy się do akcji i prosimy wspólne działanie poprzez udostępnianie informacji o akcji oraz użycie facebookowej nakładki na zdjęcie profilowe. Szczegóły w social mediach #otwieramykoncerty.

[oprac. na podstawie materiałów prasowych, fot. Marek J. Śmietański]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.