KaZióGra – Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia, 20.02.2024

Scena/anecS, która cyklicznie odbywa się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, to niezwykle ciekawa propozycja koncertowa, promująca nie tylko muzykę jazzową. Chęć stworzenia wspólnej płaszczyzny i przestrzeni z artystami zerwała kutynę oddzielającą ich od publiczności. Tutaj kurtyna stała tłem publiczności, a wspólną płaszczyzną spotkania – deski sceniczne.

Tegoroczną edycję otworzył wyjątkowy „dream team” znany pod nazwą KaZióGra. Liderem projektu jest Grzegorz Kapołka, od lat niedościgniony w perfekcyjnym warsztacie gitarowym penetrującym wielowymiarowy świat gitary elektrycznej. Dariusz Ziółek to wybitny gitarzysta basowy, od lat współpracujący z liderem i wespół z perkusistą Alanem Kapołką stanowi solidny fundament muzycznych dialogów. Na opisanie dorobku artystycznego grającego na trąbce Antoniego Gralaka zabrakłoby kilku książek, zatem określenie „dream team” nie jest wcale na wyrost. Owocem zderzenia się i przenikania zarazem tych żywiołów stała się wydana w kwietniu 2023 roku płyta Colors.

Koncert jak i płytę otworzyła kompozycja lidera – Green Green – o iskrzącej dynamiką i oparta na dialogu trąbki oraz gitary. My Silesia to wyjątkowy utwór, w którym gitara Grzegorza Kapołki opowiadała, łkała i wyrażała jego więź i uczucie do jego miejsca na ziemi, do Śląska. Z każdym dźwiękiem i utworem muzyka nabierała dynamiki i tytułowych kolorów. Po utworach Not Yet, KaZióGra i Motor Oil przyszedł czas na oddech i przepiękną kompozycję Darka Ziółka It Was Just A Dream. Zawarte w niej piękne tematy, czasami grane unisono, jak i solo na gitarze basowej, na długo zostaną w pamięci publiczności. Od tego momentu rozpoczęła się już czysta jazda bez trzymanki przez Uberr, You, Tritones, aż po finałowe Snake’s Dance.

Trudno wyróżnić któregokolwiek z muzyków, bo stali się oni jednym zespołem z mocą uderzenia Mika Tysona. Nie mogło być inaczej, gdy na bis zabrzmiało 5th Avenue Blues z genialną trąbką Antoniego Gralaka. Wszyscy znający płytę otrzymali jakoby dopełnienie jej piękna i siły. Publiczność i miejsce koncertu stały się dosłownie brakującymi elementami, który wyzwolił energię drzemiącą w projekcie KaZióGra.

 

Jacek Raciborski

PS. Fotorelacja przygotowana dzięki uprzejmości Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.