17. Letnia Akademia Jazzu – lato w łódzkiej Wytwórni`

Tegoroczna Letnia Akademia Jazzu rozpocznie się 4 lipca i będzie towarzyszyć miłośnikom jazzu aż do 29 sierpnia. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawią się legendy polskiego i światowego jazzu, znani i cenieni muzycy tego gatunku oraz debiutanci, którzy dopiero zaczynają swoją jazzową przygodę.

Lipiec

4 lipca, podczas koncertu inauguracyjnego 17. Letniej Akademii Jazzu, wystąpi Umlaut Big Band – jedna z najlepszych francuskich formacji jazzowych. 14-osobowa orkiestra pod batutą Pierre-Antoine’a Badaroux gra swingujący jazz z przełomu lat 20., 30. i 40. Muzycy wydobywają na światło dziennie zapomniany repertuar kompozytorów jazzowych z XX wieku. W swoim dorobku mają 5 płyt i ponad 200 utworów! Wspaniale łączą tradycyjne jazzowe brzmienia ze współczesnymi formatami tego gatunku. Zespół wystąpi z projektem „Mary’s Idea”, którego celem jest ukazanie twórczości i oddanie hołdu dla Mary Lou Williams – wybitnej pianistki, aranżerki i kompozytorki, a także jednej z pierwszych kobiet, które odniosły w jazzie duży sukces. Będzie to pierwsza wizyta zespołu w Polsce.

W czwartek, 11 lipca na scenie pojawi się Tercet Kamili Drabek. Kamila Drabek, Marcin Konieczkowicz oraz Kacper Kaźmierski tworzą jeden z najciekawszych młodych zespołów jazzowych w Polsce. Ich twórczość – „polski jazz” – pełna jest śpiewnych, folkowych melodii, które zgrabnie łączą się z mocniejszym i wyraźniejszym brzmieniem.

W drugiej części wieczoru wystąpi Marcin Masecki z projektem „Boleros y mas” – usłyszymy kawałek muzycznej Ameryki Łacińskiej, czyli bolera meksykańskie, walce wenezuelskie, chory brazylijskie i tanga argentyńskie. Nie zabraknie latynoamerykańskich brzmień w klasycznym stylu. Marcin Masecki to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog. Znany z wirtuozerskiego łączenia gatunków i łamania granic między sztuką wysoką i rozrywkową.

W niedzielne popołudnie, 14 lipca, odbędzie się koncert familijny, na którym wystąpią Czereśnie – zespół dla dzieci inny niż wszystkie. Choć koncert skierowany jest do najmłodszych odbiorców, to dorośli również znajdą w nim coś dla siebie. Twórczość Czereśni to muzyka poruszająca ważne tematy (zdrowie, ochrona przyrody, miłość do najbliższych) bez infantylizacji. Będzie to także świetna okazja, aby poznać całą paletę instrumentów i ich brzmień. Twórcami projektu są Andrzej Zagajewski, laureat Paszportu Polityki oraz zespół Hańba!

Sierpień

1 sierpnia w pierwszej części wieczoru wystąpią Maniucha i Ksawery. To duet tworzony przez Maniuchę Bikont i Ksawerego Wójcińskiego, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego polesia. Ich muzyka to pieśni wiosenne, żniwne, weselne czy miłosne, które przekraczają granice czasu i gatunków muzycznych.

Druga część wieczoru należeć będzie do grupy Mitch & Mitch. To polski zespół, który istnieje na rynku muzycznym od 2002 roku. Występowali i współpracowali ze Zbigniewem Wodeckim, a ich wspólny album „1976: A Space Oddysey” został świetnie przyjęty i zdobył aż dwa Fryderyki. Na scenie Wytwórni grupa wystąpi w wydaniu Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico prezentując utwory Morricone z okresu twórczości w latach 1969-1971. Będzie to wspaniała podróż muzyczna w wykonaniu naszej rodzimej grupy.

Kolejny koncert został zaplanowany na 4 sierpnia. Będzie to drugi koncert familijny. Tym razem na scenie dla najmłodszych (i nie tylko) wystąpią Kaja i Janusz Prusinowscy z programem „Kołysała Mama Smoka”. To pełna czarów opowieść w formie wyjątkowych kołysanek z tekstami autorstwa Joanny Papuzińskiej, Danuty Wawiłow, Kazimiery Iłłakowiczówny, Ewy Szelburg-Zarębiny. Scenografię koncertu stworzą akwarele autorstwa Kaji Prusinowskiej.

W czwartek 8 sierpnia na scenie Wytwórni zagości projekt Wodecki Twist, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Szymusia. Na koncercie wystąpią znani i cenieni polscy artyści: Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, Alicja Majewska, Wiktor Dyduła i Wiktor Waligóra, którzy wykonają utwory Zbigniewa Wodeckiego w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Założeniem projektu jest przypomnienie wspaniałej i bogatej twórczości legendarnego polskiego muzyka – Zbigniewa Wodeckiego, ale także łączenie stylów muzycznych, miejsc, artystów i publiczności. Dzięki temu odbiorcy będą mieli okazję usłyszeć znane i lubiane przeboje w odświeżonych wersjach i interpretacjach.

Przedostatni koncert odbędzie się 11 sierpnia i będzie to trzeci, ostatni koncert familijny w ramach tegorocznej Letniej Akademii Jazzu. Zespół Piff Paw wystąpi z programem „Dżdżownica na karuzeli”. Będą to utwory, które rozśmieszą nie tylko najmłodszych odbiorców. Zabiorą w krainę wyobraźni, rozhuśtają swingiem i bluesem, zaproszą do szaleństw w akompaniamencie nieznanych dotąd instrumentów. W 7-osobowym zespole występują m.in.: Aga Kiepuszewska i Nikola Kołodziejczyk, a autorem tekstów jest Ela Madreiter.

Koncert finałowy 17. Letniej Akademii Jazzu odbędzie się 29 sierpnia. Na scenie wystąpi wyjątkowy projekt – Studio Jazzowe Polskiego Radia. 20-osobowa orkiestra pod batutą Nikoli Kołodziejczyka przypomni legendarny zespół założony przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1968 roku. Podczas koncertu wystąpią doskonale znani muzycy jazzowi, m.in.: Dominik Wania, Tomasz Dąbrowski, Amalia Umeda, Marta Wajdzik czy Maciej Obara. To bezprecedensowe wydarzenie, w ramach którego orkiestra zagra dawne kompozycje Studia Jazzowego Polskiego Radia. Partytury utworów, które złożyły się na repertuar jubileuszowego koncertu, zostały wydobyte z archiwum Polskiego Radia. Zdecydowana większość wybranych na ten wieczór kompozycji nigdy nie została wydana i teraz, po latach, można je będzie usłyszeć na żywo.

Koncerty w ramach INTL Jazz Platform

Kreatywne warsztaty INTL Jazz Platform to stały punkt podczas Letniej Akademii Jazzu. W tym roku odbędą się w terminie 21-25 lipca. Dzięki nim muzycy jazzowi mogą szlifować swój warsztat pod czujnym okiem wykwalifikowanej, zagranicznej kadry. Warsztatom towarzyszą koncerty mistrzowskie, dostępne także w ramach karnetu na 17. Letnią Akademię Jazzu. W tym roku wystąpią m.in.: PIXVAE, Jaga Jazzist, Erlend Apneseth Trio & Maja Ratklje, Signe Emmeluth Amoeba.

Program

04.07.2024, godz. 19:00 – Koncert Inauguracyjny: Umlaut Big Band Mary’s Ideas
11.07.2024, godz. 19:00 – Część I: Tercet Kamili Drabek, część II: Marcin Masecki Boleros y Mas
14.07.2024 16:00 – Koncert familijny: Czereśnie
21.07.2024, godz. 21:00 – Intl Jazz Platform: PIXVAE
22.07.2024, godz. 20:00 – Intl Jazz Platform: haalvver | Niels Broos & Jamie Peet | Erlend Apneseth Trio & Maja Ratkje
23.07.2024, godz. 20:00 – Intl Jazz Platform: Tarwid Wójciński Szablowski | Nick Dunston Skultura | Ole Morten Vagan & MIRROR IMAGE
24.07.2024, godz. 20:00 – Intl Jazz Platform: Signe Emmeluth Amoeba | Jort Terwijn’s ONDER | Emmeluth, Ducret, Duda, Dunston, Lillinger
25.07.2024, godz. 19:00 – Finał Intl Jazz Platform | JAGA JAZZIST
01.08.2024, godz. 19:00 – Część I: Maniucha i Ksawery, część II: Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico
04.08.2024, godz. 16:00 – Koncert familijny: Kołysała Mama Smoka. Kaja i Janusz Prusinowscy
08.08.2024, godz. 19:00 – WODECKI TWIST
11.08.2024, godz. 16:00 – Koncert familijny: Piff Paw
29.08.2024, godz. 19:00 – Koncert Finałowy: Studio Jazzowe Polskiego Radia

Bilety i karnety

Bilety na wybrane koncerty, a także karnety na wszystkie wydarzenia 17. Letniej Akademii Jazzu dostępne są już w sprzedaży. Szczegóły na www.wytwornia.pl oraz www.letniaakademiajazzu.pl
Lato w Klubie Wytwórnia po raz kolejny upłynie pod znakiem znakomitej, jazzowej muzyki.

Zdjęcia

Nasze zdjęcia z kilku edycji Letniej Akademii Jazzu można obejrzeć tu.

Dofinansowanie

Zadanie Letnia Akademia Jazzu jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.