Mitch & Mitch – Katowice, Rialto, 28.10.2023

Od początku XXI wieku duet Bartłomieja Tycińskiego i Macieja Morusia funkcjonujący pod enigmatyczną nazwą Mitch & Mitch zabiera słuchaczy w niezwykłe muzyczne podróże w obszary często nieznane, a nawet wręcz zapomniane. Najlepszym tego przykładem jest wydana w 2015 roku genialna płyta Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir – 1976: A Space Odyssey. To oni odkryli na nowo dla współczesnego słuchacza niezwykły i barwny – acz zapomniany okres twórczości Zbigniewa Wodeckiego.

Początki nowej podróży miały miejsce podczas domowego spotkania w roku 2020, a wybór padł na mało znany okres twórczości giganta muzyki filmowej Ennio Morricone. W latach 1969-1971 tworzył on utwory w stylistce easy listening i bossa novy, a to klimaty w których Panowie Mitch & Mitch czują się jak ryby w wodzie. Skład kolejnego wcielenia grupy pod nazwą Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico uzupełniło pięć wyjątkowych i zjawiskowych artystek. Po scenicznym debiucie podczas urodzin Programu Drugiego Polskiego Radia oczywistym faktem stała się rejestracja płyty , która odbyła się w studio S4 w lipcu 2021 roku. Tak powstała płyta Amore assoluto per Ennio, czego następstwem były koncerty, poczynając od występu w warszawskim Jassmine 26.11.2021 r.

Od tego czasu trwa ta nieprzerwana koncertowa podróż, która zaprowadziła zespół do Katowic. Szczelnie wypełniony Kinoteatr Rialto zgromadził, sądząc po gorącej reakcji słuchaczy, doskonale obeznanych i zasłuchanych w muzykę. Ponad godzinny koncert wypełniły nie tylko utwory znane z płyty, ale również takie, których tam próżno szukać. Niecodzienne połączenie brzmienia melotronu, wibrafonu i waltorni doskonale oddało klimat epoki, a prezentacje na ekranie w punkt uzupełniły konwencję widowiska. Ten koncert był jak ciepły promień słońca w deszczowych tego dnia Katowicach. Bardzo potrzeba nam takich promieni…

Jacek Raciborski

PS. Fotorelacja przygotowana dzięki uprzejmości Kinoteatr Rialto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.